Доза Здравје

Три или повеќе јајца неделно го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања

Консумирањето на повеќе од три јајца неделно ја зголемуваат опасноста од срцеви заболувања и рана смрт кај луѓето, во однос на оние кои јадат помалку јајца, се наведува во ново истражување на Медицинската школа при […]

Вести

Стојанов: Од 82 брисеви кај деца во изминатите 10 дена три биле позитивни на МРСА

Од 82 брисеви земени од деца при рутински преглед од Центарот за јавно здравје во текот на изминатите десет дена, три се покажале позитивни на бактеријата МРСА. -Од 4 март до вчера поради појава на […]

Доза Здравје

Неквалитетната вода – причина за пожолтувањето на забите

Неквалитетната вода е една од причините за пожолтувањето на забите, покрај вообичаените и општо познати – цигари, кафе и чај, сметаат руски стоматолози и диетолози. Електронските цигари, исто така, влијаат неподобно. Важно е да си ја […]

Доза Здравје

Д-р Митов: Камења во жолчката – последица на нагло слабеење!

Се наближуваат топлите денови и наскоро ќе започне сезонското „пред-одморско” слабеење. Некои и ќе пропагираат „брзо и безбедно слабеење”, а таа комбинација, биолошки,  не е можна! Наглото слабеење носи сериозни здравствени ризици, а денес се […]

Доза Здравје

Кардиолозите тврда дека попладневниот одмор влијае на намалување на крвниот притисок

Спиењето попладне е поврзано со намалување на крвниот притисок и намалување на ризикот од срцев удар и други кардиоваскуларни болести, покажуваат податоците презентирани на годишната конференција на Европското здружение на кардиолози што се одржа во Лондон, […]

Доза Здравје

Уште една обемна студија потврди: МРП вакцината не го зголемува ризикот од аутизам кај децата

Обемна студија, со која се опфатени над половина милион деца не пронајде врска помеѓу вакцинацијата против сипаници, заушки и рубеола и аутизмот. Данската студија, објавена денеска во списанието „Аналс оф Интрнал медисин“ ги опфати сите […]

Доза Здравје

Трансплантацијата на матични клетки важна за лекување на ХИВ

Кај британски пациент заразен со ХИВ, по трансплантација на матични клетки, вирусот најверојатно исчезнал односно повеќе не е детектиран и човекот прекинал да зема лекови, објави медицинското списание „Нејчр“. Кај човекот познат како „Лондонски пациент“, […]

Доза Здравје

Експертите алармираат: Расте резистентноста на антибиотици во ЕУ

Последниот извештај на Европската агенција за безбедност на храна и на Европскиот центар за превенција на болести, констатира зголемување на отпорноста на антибиотиците кај населението во ЕУ. Според експертите, најмногу ефикасност губат антибиотиците за третирање […]

Доза Здравје

Истражување: Едно од три лица заборава да ги измие забите

Луѓето не обрнуваат внимание на здравјето на устата и забите, а денталната хигиена е ниско на  нивната листа на приоритети. Ова го покажа најновото истражување, според кое, едно од три лица редовно заборава да ги […]

Доза Здравје

Белгиски научници: Бактерии од системот за варење се поврзани со менталното здравје

Доколку недостасуваат два вида бакетерии во системот за варење, шансите за депресија се поголеми, тврдат научници од Белгија кои спровеле досега најголема студија во која учествувале 1.036 луѓе. Во истражувањето се собирани податоци за менталната […]