Здравје

Стоматолозите препорачуваат јогурт и млеко за заштита на усната празнина од патогени микроорганизми

Млекото и јогуртот имаат бројни предности за здравјето без разлика дали станува збор за млад организам што расте и се развива или за возрасен. Со секојдневно консумирање се снабдува организмот со состојки коишто учествуваат во […]

Здравје

Без закажување во Авицена Лабораторија достапни 2 различни типа на тестови за КОВИД – 19

Авицена Лабораторија како општествено-одговорна компанија уште од самите почетоци на пандемијата е активно вклучена во стратегијата за заштита на јавното здравје. Како здравствена институција што постојано придонесува во општеството, Авицена Лабораторија се вклучи со донација […]

Истражување: Луѓето што имаат градина или бавча, се поздрави - МИА
Здравје

Истражување: Луѓето што имаат градина или бавча, се поздрави

Лондон, 18 мај 2020 () – Тим истражувачи од британскиот Универзитет Ексетер и Кралското хортикултурно друштво, открија дека престојот и работењето во градина го подобрува здравјето и благосостојбата на човекот. – Врската меѓу вегетацијата и здравствените […]

Доза Здравје

Приказна за витаминот Д (и како да се препознае негов дефицит)

18 мај 2020 Национална географија – Вашингтон На крајот на 20 век, во медицината биле препознаени три основни хранливи материи: протеини, јаглени хидрати и масти. Сепак, имало и некои „помошни материи“, за кои полскиот биохемичар […]

Кокосовото масло помага при слабеење - МИА
Здравје

Кокосовото масло помага при слабеење

Лос Анџелес, 14 мај 2020 () – Покрај вежбањето, исхраната има клучна улога во обидите за слабеење. Во таа смисла, кокосово масло и тоа како може да има позитивен ефект. Кокосовото масло како додаток во исхраната, […]

Доза Здравје

Совет од стоматолог: Зошто децата треба да пијат млеко и јогурт

Да се консумираат храна и напитоци богати со витамини и минерали е првиот и основен чекор што треба да се направи за зајакнување на забите, а и за целиот организам. Внесувањето корисни состојки е посебно […]

Пушачите се со двојно повисок ризик за потешки облици на Ковид-19 - МИА
Доза Здравје

Пушачите се со двојно повисок ризик за потешки облици на Ковид-19

Сан Франциско, 13 мај 2020 () – Пушачите и поранешните пушачи, вклучувајќи ги и корисниците на електронски цигари, имаат речиси двојно поголем ризик од развој на потешка форма на Ковид-19 од непушачите, покажало истражувањето на […]

Над половина Французи се здебелиле за време на пандемијата - МИА
Доза Здравје

Студија: Дебелината го зголемува ризикот од лечење со коронавирусот

Лондон, 7 мај 2020 () – Дебелината го удвојува ризикот кај луѓето од лечење во болница од коронавирусот, утврдиле научниците од Универзитетот во Глазгов, засновани врз податоците собрани од 400.000 луѓе. Тие откриле во студијата […]

Над половина Французи се здебелиле за време на пандемијата - МИА
Здравје

Над половина Французи се здебелиле за време на пандемијата

Париз, 7 мај 2020 () – Дури 57 отсто Французите сега имаат повеќе килограми од почетокот на примените на мерките за спречување на ширењето на вирусот Ковид-19, на 17 март. Испитувањето спроведено од институтот Ифоп […]

Регистрирани девет нови случаи со коронавирус во Прилеп и први два случаи во Крушево - МИА
Доза Здравје

Што треба да знаат лицата заболени од малигни болести за КОВИД 19

За КОВИД 19 се знае дека претставува голема закана за лицата заболени од малигни болести, од една страна заради ризикот од заразување со инфекцијата, и од друга страна затоа што може да се соочат со […]