Власт

Aцевски: Со мерката за поврат на ДДВ, за прв пат во нашата земја, секој граѓанин кој плаќа данок добива пари назад од државата

Скопје, 23 јуни 2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари, Од 1 јули започнува мерката за поврат на 15 отсто од платеното ДДВ за граѓаните. Со оваа мерка, за прв пат во нашата земја, секој граѓанин кој […]

Власт

Заев: Останува да го зголемиме економскиот стандард и главна задача е раст на платите и пензиите

Откако ги решивме сите големи политички прашања на нашата земја останува да го зголемиме економскиот стандард и главна задача е раст на платите, пензиите и капиталните инвестиции за подиректна осетлива благосостојба за сите граѓани во […]

Вести

Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски се новите министри, Заев и премиер и министер за финансии

 Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, најави дека ќе достави предлог до Собранието за избор на Трајан Димковски за нов министер за земјоделство, Насер Нуредини за животна средина и просторно планирање, Хусни Исмаили за култура, […]

Власт

ДОМ на конференција за зелени градови во Осло

Христина Оџаклиеска и Ивана Здравеска, советнички од зелената партија ДОМ, во општините Кисела вода и Аеродром, учествуваа на конференцијата “Градови на иднината-зелениот пристап”, во организација на Европските зелени, од 21 до 22 јуни, во Осло. […]

Власт

Премиерот Заев денеска ќе го достави предлогот за реконструкција на Владата до Собранието

Премиерот Зоран Заев денеска ќе ги достави до Собранието имињата на министрите кои ќе бидат дел од новата реконструирана Влада, по што предлогот треба да биде усвоен на собраниска седница во текот на следната недела. […]

Власт

СДСМ: Нова мерка за граѓаните, до 180 илјади денари неповратни средства за жени претприемачи од рурални средини

Владата предводена од СДСМ останува посветена на реализација на мерките што обезбедуваат повеќе пари кај граѓаните и унапредување и развој на земјоделството. Обезбедени се средства за финансиска поддршка за активен женски член во земјоделско домаќинство. […]

Власт

Анѓушев: Економијата на реални основи, бројките потврда за тоа

Економијата во последната години, особено во последните шест месеци ја донесовме до една реална сфера. Бројките покажуваат раст на инвестициите, раст на БДП, раст на извозот, раст на платите, раст на бројот на вработени. Со […]

Власт

СДСМ: Има разлика, ВМРО-ДПМНЕ поттикнуваше насилство и бранеше криминал, СДСМ одговорно се однесува

Има разлика, ВМРО-ДПМНЕ поттикнуваше насилство и бранеше криминал, СДСМ одговорно се однесува и санкционира незаконско и неморално однесување ВМРО-ДПМНЕ инсталираше режим, создаде заробена држава и цели 11 години свесно поттикнуваше насилство и бранеше криминал од […]

Власт

Осудуваме било какво насилство, тоа е недозволиво и неприфатливо, одговорност мора да има

Очекуваме сите надлежни институции да постапат, да го расчистат случајот и да ја информираат јавноста. Моралните аспекти и личната совест, како и човечкиот интегритет се вредности кои подразбираат и одговорно однесување и делување. Одговорност мора […]

Бизнис

Поддршка и пофалби од СБ и ММФ за економските реформи во земјава

Владата има навистина амбициозна реформска агенда и навистина можат да се забележат резултати не само во смисла на политички, бидејќи изгледите за земјата во однос на влез во ЕУ и НАТО се подобрени, меутоа и […]