Скопје

Дел од линиите на ЈСП утре ќе сообраќаат по изменет режим

Поради најавената блокада на раскрсницата во Автокоманда на булевар „Александар Македонски“ со „16 Македонска бригада“, дел од линиите од јавниот градски превоз утре во период од 7 до 10 часот ќе сообраќаат по изменет режим […]

Македонија

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје поради протестот на ССМ

– Поради одржување на протест од страна на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), утре од 7 до 10 часот ќе бидат преземени мерки за посебен режим на сообраќај на сите сообраќајници што гравитираат околу […]

Информации

Без вода улица во Чаир

– Без вода денеска се корисниците на улицата „Стојна Стевкова“ во Чаир, информираат од ЈП „Водовод и Канализација“ – Скопје. Водоснабдувањето е прекинато во 12:40 поради дефект на приклучна цевка ф1“ на улица „Стојна Стевкова“ […]

Општини

Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија 

Во текот на изминатиот период  екипите на ЈП Паркови и зеленило по налог на Град Скопје интензивно работеа и хортикултурно ја  уредија  јавната  површина – зелен коридор, на  потегот  на аголот помеѓу улицата Февруарски поход […]

Информации

Без вода дел од скопско Лисиче

– Поради замена на вентили по шахти на улица „Мите Богоевски“ бб, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на оваа улица од раскрсницата со „Илија Димовски – Гоце“ до каналот, потоа на „Жорж Бизе“, како и […]

Скопје

Скопје Прајд: „Излези за љубов! Достоинство. Еднаквост. Правда.“

– Националната мрежа против хомофобија и трансфобија денеска ја организира Парадата на гордоста во Скопје, под мотото „Излези за љубов! Достоинство. Еднаквост. Правда.“ Почетната точка ќе биде во паркот „Жена-борец“, а по кратките поздравни говори […]

Скопје

Арсовска им додели признанија и награди на наставниците во рамки на проектот за меѓуетничка интеграција во средното образование

Шеесет и двајца наставници од осум градски средни училишта денеска добија признанија и награди од Градот Скопје за нивниот придонес и активно учество во унапредувањето на меѓуетничката интеграција во образованието преку редовна реализација на заеднички […]

Скопје

Уреден новиот зелен плоштад на кеј „Димитар Влахов“

На кејот „Димитар Влaхов“ е формиран  и хортикултурно уреден  нов зелен плоштад. Екипите на ЈП Паркови и зеленило го завршија уредување на зелената површина на кејот, со вкупна површина од 3.244 квадратни метри. Зелената површина […]

Магазин

(ФОТО) “Невозможната Мисија” TYGA во Македонија, со фантастична реализација!!!

Конечно добивме одговор на најголемата мистерија во последните 6 месеци во Македонија, ” Дали е можно во нашата држава за прв пат во историјата да дојде актуелна светска мегазвезда – одговорот е Да”. На огромна […]

Вести

Од утре Жичарницата и автобусите до Водно времено нема да бидат во функција

Од утре, Жичарницата и автобуските линии до Средно Водно (25, 25А и 25Б) времено нема да бидат во функција, информираат од ЈСП Скопје. Времениот прекин на работа е согласно воведената делумна забрана за движење во […]