Колумни

“Проектот” на рекетерање бил долго и систематски подготвуван и имал за цел сериозна имотна корист за СДСМ

Разврската на настаните околу случајот на рекетирање на македонски бизнисмени и злоупотреба на Специјалното обвинителство во спрега со партијата СДСМ и Зоран Заев не е ни во првата фаза. Јавноста со право очекува многу одговори […]

Колумни

Проф. Панов: Владата и комисијата ја кријат договорената “историска вистина” со Бугарија

За политичката методологија и догматизирањето на „историската вистина“ – или како македонскиот дел од комисијата за историски прашања западна во ќорсокак со Гоце Делчев! „Доколку ние чествуваме затоа што Гоце Делчев бил Бугарин, тоа нема […]

Вести

Видео колумна на Ларис Гајсер: Зошто Брисел молчи за случајот “Рекет” ?

Италијанскиот новинар со словенечко потекло Ларис Гајсер, кој за пошироката македонска јавност стана познат со објавувањето на снимените разговори за случајот „Рекет“, денеска на интернет изданието на весникот „Ла Верита“ објави видео колумна во која […]

Колумни

Знае ли “генсекот” на СДСМ колку се 35 илјади евра – пишува Горан Момироски

Откако деновиве ја прочитав идејата на колеги за ограничување на правото на објавување колумни на една неделно или за редакциски консензус при објавување, во знак на поддршка на тие што се против предлогот, решив да […]

Колумни

Хитлерјунгенд од нашиот двор, тргна ли Заев против ЕУ – пишува Горан Момироски

Берлин, ноември 1944 Хитлер и неговиот кабинет согледувајќи дека ја губат војната во игра ги става децата под 16 возраст и ги испраќа на фронт. Паралелно со ангажманот на деца, Хитлер наредува интезивирање на употреба […]

Колумни

Николоски: Да не беше притисокот на меѓународната заедница – немаше да се случи акцијата

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во неговата денешна колумна за „Независен Весник“ открива детали за акцијата на обвинителството во која беше откриена медиумско-рекетарска група. Николоски вели дека на врвот во пирамидата во овој скандал како […]

Интервјуа

Теона Митевска за МИА: Црквата ни одговори дека „Господ постои и тој е маж“

Македонската режисерка, Теона Митевска, чиј последен филм „Господ постои, името и е Петрунија“ излезе во кино салите во Белгија изминатава недела, по успешна премиера на бриселскиот меѓународен филмски фестивал Брифф, во разговор за МИА зборува […]

Интервјуа

Сијарто: Срамно е што ЕУ не донесе одлука за преговори денеска

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, во  интервју за МИА дадено за време на Советот за општи работи на ЕУ во Луксембург порачува дека е срамно што  ЕУ денеска нема да донесе одлука за […]

Интервјуа

Вложуваме 1,4 милијарда евра во патишта, но немаме современа лабораторија за контрола на квалитет

Државата, според градежните инженери, треба да инвестира во врвна современа лабораторија за контрола на квалитет на Градежниот факултет во Скопје. Таму сега се вршат испитувања со опрема од крајот на седумдесеттите. Со новата лабораторија, како […]

Интервјуа

Интервју со Висар Рамадани, генерален секретар на Меѓународниот балкански универзитет

Во Меѓународниот Балкански Универзитет ги образуваме лидерите на иднината Висар Рамадани од 2011 година е генерален секретар на Меѓународниот балкански универзитет, скоро три години бил член на Претседателскиот одбор на Младината на Евро-Атлантскиот совет на […]