Вести

37 години од формирањето на Единицата за специјални задачи

Секогаш подготвени за ефикасно и брзо соочување со опасностите, припадниците на  Единицата за специјални задачи не прават горди, но истовремено прават да се чувствуваме безбедни и сигурни, рече министерот Оливер Спасовски во своето обраќање на […]

Вести

37 години Единица за специјални задачи “ТИГАР”

    Министерството за внатрешни работи на 13 март 1981 година ја формираше Единицата за специјални задачи “Тигар”. Храброста, пожртвуваноста и љубовта кон Македонија се главните одлики кои овие луѓе ги поседуваат. Тоа се луѓе […]

Издвојуваме

По светската промоција, Самсунг ги претстави своите најнови мобилни уреди Самсунг Галакси С9 и С9+ и во Македонија

Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) денес ги претстави новите Самсунг Галакси С9 (Samsung Galaxy S9) и С9+ (S9+) паметни телефони во Македонија. Новите паметни телефони на Самсунг пристигнуваат со низа новитети и подобрувања: неверојатна […]

Издвојуваме

„Гласот на децата” – подарок од Сара Мејс за роденденот на Поточиња

Сара Мејс заедно со хорот на детскиот фестивал Поточиња во пресрет на јубилејното 15. издание „Поточиња 2018” на публиката и подаруваат нова песна и видео спот. „Гласот на децата” e темата која Сара Мејс и […]

Вести

Погледнете ја целосната верзија на денешната емисија КОД! Матичната телевизија ја цензурира и ќе прикаже само дел! Погледнете ја…

Почитувани пријатели, животот е исполнет со подеми и падови, позитивни и негативни ситуации но сметам дека најбитно е да не ја губиме вербата и секогаш да помогнеме таму каде што можеме и колку што можеме. […]

Издвојуваме

Рускиот “НОЖ” – суперсоничниот проектил беше тестиран со МиГ-31 (ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО)

Видео кое прикажува нов сет на тестови на најсовремената хиперсонична ракета “Кинжал” е објавено од страна на руското Министерство за одбрана. Претседателот Владимир Путин претходно рече дека оружјето е наменето за да навлезе во каква […]

Издвојуваме

ИЗВЕШТАЈ ЗА СОСТОЈБА НА ПАТНИ ПРАВЦИ И ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.      ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, […]

Издвојуваме

Специјална операција на израелската војска! Маскирани како новинари го киднапирале претседателот на студентскиот совет на Универзитетот Бирзеит

Преправените израелски сили го нападнаа Birzeit Универзитетот во окупираниот Западен Брег и го киднапираа претседателот на студентскиот совет на универзитетот. Двајца ученици, наводно, биле повредени од огнено оружје за време на рацијата. Omar Kiswani го […]

Издвојуваме

Исцрпени се средствата за надомест на дел од трошоците за купување на печки на пелети

Во врска со Јавниот оглас за надоместување на дел од трошоците за купување печки на пелети во домаќинствата за 2018 година, Ве информираме дека заклучно со денешниот ден, 21.02.2018 година, средствата  предвидени предвидени во Буџетот […]