Во Пустец отворена манифестацијата „Македонско културно лето 2023″

pustec
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Со настап на ансамблот „Преспа” на плоштадот Гоце Делчев во Пустец, Мала Преспа, Албанија, синоќа свечено беше отворено 16.то издание на фестивалот „Македонско културно лето 2023″.Фестивалот е поддржан од Општина Пустец и градоначалникот Пали Колефски, македонското Министерство за култура, Обединета македонска дијаспора, Кромберг и Шуберт и Општина Велес.

На првиот фестивалски ден, пред публиката беше изведена и театарска претстава „ЈЗУ Европа” во изведба на извонредните штипски актери.

Фестивалот кој е главен културен двигател и културен промотор во Општина Пустец во организација на Здружението СОНЦЕ и Едмонд Сотир, годинава ќе трае до 30.ти јули, а ќе бидат одиграни и претставата, „Лидија или се што знам за жените”, „Поетски слем Македонија” и концерт на „Трио џентлмен”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK