Републиканците во Конгресот му се закануваат на Закерберг, бараат докази за цензура

Републиканците во Претставничкиот дом планираат да го држат ко-основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг во презир кон Конгресот, доколку неговата компанија не ги обезбеди претходно бараните документи кои содржат наводни директиви за цензура на федералната влада. Во четврток ќе се одржи гласање за непочитување, освен ако компанијата на Фејсбук, Мета Платформи, не предаде документи кои покажуваат како владините агенции вршеле притисок …

Continue Reading

Американски хакери го нападнаа кинескиот центар за следење земјотреси

Центарот за следење земјотреси во Вухан, град во централна Кина, претрпел сајбер напад извршен од хакери од странство, соопштија  локалните власти, наведувајќи дека нападот бил „поддржан од странска влада“ и дека дошол од САД. Се вели дека дел од мрежна опрема во Центарот за следење на земјотресот во Вухан била сајбер нападна од прекуокеанска организација, но времето на нападот не …

Continue Reading

Администрацијата на Бајден треба да објави 330 милиони долари воена помош за Тајван

– Администрацијата на претседателот Џо Бајден планира 330 милиони долари воена помош за Тајван, јавија денеска дел од американските медиуми. Пакетот треба да биде објавен денеска но тајмингот може да се промени, јави Си-ен-ен. Овој пакет е прв од таков вид бидејќи опремата за Тајван доаѓа од она што е познато како Претседателска надлежност за расходи, со што претседателот на …

Continue Reading

Најмалку 249 лица починаа во Мексико поради високите температури

– Најмалку 249 лица починаа во Мексико во последните четири месеци поради жештините, пренесува агенцијата Анадолија. Министерството за здравство на Мексико објави извештај за смртни случаи во земјата поради екстремните температури како последица на климатските промени. Во периодот од 19 март до 22 јули починале 249 лица како последица на екстремно високите температури. Термометрите во Мексико кон крајот на јуни …

Continue Reading

Кина бара од САД да го поканат лидерот на Хонг Конг на економска конференција во Сан Франциско

 – Кинеската влада денеска побара од САД да го поканат лидерот на Хонг Конг Џон Ли на меѓународна економска конференција во Сан Франциско, по наводите дека тој нема да може да учествува поради неговата улога во сузбивањето на продемократското движење. Кинеското Министерство за надворешни работи побара од Вашингтон да ги укине „незаконските и неразумни“ санкции против Ли, што го нарече …

Continue Reading

ОН: Во Нигер и понатаму се доставува помош, и покрај тоа што нема контакт со војската

 – Обединетите нации продолжуваат да доставуваат помош за Нигер, иако претставници на ОН во земјата изјавија дека не биле во контакт со претставници на претседателската гарда или војската по воениот преврат. – Не сме во контакт со армијата. Што се однесува до претседателот Мохамед Базум, нашите информации од неговиот кабинет велат дека тој е добро и е во својот дом, изјавила …

Continue Reading

Учесниците на самитот Русија-Африка ја договорија финалната декларација

 – Русија и африканските земји ќе се спротивстават на обидите да се користат меѓународни правни инструменти за контрола на оружјето во политички цели, се вели во завршната декларација на вториот самит Русија-Африка усвоена денеска. Како што се додава во декларацијата, објавена на веб-страницата на Кремљ, Русија се договорила со африканските земји да работат во Советот за безбедност на ОН на …

Continue Reading

Бугарското МНР бара ефикасна истрага и спроведување на правдата за случајот со повредениот навивач на Левски

– Министерството за надворешни работи на Бугарија вечерва соопшти дека остро ги осудува инцидентите од 27 јули 2023 година во Скопје, во кои беа повредени бугарски државјани, приврзаници на ПФК „Левски“, а еден од нив беше тешко повреден. Во соопштението се наведува дека повредениот бугарски државјанин во моментов е во стабилна, но тешка општа состојба и се опоравува по операција …

Continue Reading

Жени кои собирале смет за рециклирање во Индија купиле лоз и освоиле над 1,2 милион долари

– Во индискиот град Керала 11 жени кои собирале смет купиле лоз и на лотарија освоиле над 1,2 милиони долари, пренесува агенцијата Анадолија. Според „Тајмс оф Индија“, 11 жени кои од домови и претпријатија собирале смет за рециклирање за да заработат за живот, на лотарија освоиле 1.215.650 долари. Добитничките на наградата изјавија дека парите што ги заработиле на лотарија ќе …

Continue Reading