Пристигна првата реакција на Русија за изборите во Србија

Пристигна-првата-реакција-на-Русија-за-изборите-во-Србија.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРепубликанската изборната комисија ја потврди победата на Српската напредна партија на предвремените парламентарни избори со 46,84 отсто гласови (1.667.801), додека опозициската проевропска коалиција „Србија против насилството“ освои 23,38 отсто.

Од запишаните 6.500.666 гласачи, гласале 58,84 отсто, а околу 2,7 отсто има неважечки ливчиња.

Изборниот праг од три проценти го поминаа и Социјалистичката партија на Србија (6,59%), национално-конзервативната коалиција „Надеж за Србија“ (5,02), а изненадувањето на овогодинешните избори – неодамна формираната политичка групација „Ние – гласот на народот – Бранимир Несторовиќ“ со 4,68 отсто од гласовите. Сите други листи не го поминаа изборниот праг, не сметајќи ги малцинските партии. Така, меѓу другите, надвор од парламентот ќе бидат и Народната партија на Вук Јеремиќ, коалицијата предводена од Социјалдемократската партија на Борис Тадиќ и радикалите (СРС) на Воислав Шешељ.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Кремљ внимателно ги следи изборите во Србија, го поздравува успехот на партијата на српскиот претседател Александар Вучиќ и се надева дека тоа ќе помогне за понатамошен развој на односите.

„Тоа е исклучиво внатрешно прашање на Србија, нашата пријателска, братска Србија. Се разбира, го поздравуваме овој успех на господинот Вучиќ и се надеваме дека ќе придонесе за понатамошен развој на земјата“, изјави Песков пред новинарите, пренесува РИА Новости.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK