Бугарскиот парламент донесе одлука за укинување на данокот на рускиот гас

Бугарскиот-парламент-донесе-одлука-за-укинување-на-данокот-на-рускиот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБугарскиот парламент донесе одлука за укинување на дополнителниот данок на рускиот гас и ограничувањата за руската нафта.

И покрај прекините поради противењето на опозицијата, дополнителната такса за транспорт на руски гас преку Бугарија беше укината со гласање и беше прифатен амандманот со кој се забрзува укинувањето на ограничувањата за увоз на руска нафта, што првенствено ја фаворизира рафинеријата Лукоил Нефтохим, известува бугарскиот портал Новините.

Дополнителниот данок на рускиот гас беше укинат откако Унгарија објави дека ќе стави вето на влезот на Бугарија во Шенген зоната.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK