(Видео) Вучиќ ден по изборите: „Важно е да продолжиме да се грижиме за луѓето“

Вучиќ-Лавров-во-Скопје-ја-кажа-вистината-кога-е-Србија.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска на „Инстаграм“ се огласи и им се заблагодари на сите за поддршката на вчерашните избори.

„Важно е да продолжиме да се грижиме за луѓето, да работиме уште понапорно, уште посилно за нашиот народ. Народот е нашата сила, благодарам на сите, Србија не смее да запре!“,  напиша тој на „Инстаграм“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Александар Вучић (@avucic)

Републиканската изборната комисија ја потврди победата на Српската напредна партија на предвремените парламентарни избори со 46,84 отсто гласа (1.667.801), а опозициската проевропска коалиција „Србија против насилството“ освои 23,38 отсто.

Од запишаните 6.500.666 гласачи, гласале 58,84 отсто, а околу 2,7 отсто има неважечки ливчиња.

Изборниот праг од три проценти го поминаа и Социјалистичката партија на Србија (6,59 %), национално-конзервативната коалиција „Надеж за Србија“ (5,02), а изненадувањето на годинешните избори – неодамна формираната политичка групација „Ние – гласот на народот – Бранимир Несторовиќ“ со 4,68 отсто од гласовите. Сите други листи не го поминаа изборниот праг не сметајќи ги малцинските партии. Така, меѓу другите, надвор од парламентот ќе бидат и Народната партија на Вук Јеремиќ, коалицијата предводена од Социјалдемократската партија на Борис Тадиќ и радикалите (СРС) на Воислав Шешељ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK