–>

„Курти сака да го окупира северот на Косово“: Се сретнаа Вучиќ и Лајчак, јавноста беше информирана прво на социјалните мрежи

vucic lajcak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска се сретна со специјалниот пратеник на ЕУ за Србија, Мирослав Лајчак.

Вучиќ на својот официјален Инстаграм профил објави дека разговорот траел повеќе од два часа.

„Многу сум загрижен за развојот на настаните на Косово и планот на Курти да го окупира северот на покраината насилно и да ги истера Србите од нивните вековни огништа. Му го пренесов на специјалниот претставник на Европската унија дијалогот меѓу Белград и Приштина и другите регионални прашања на Западен Балкан, Мирослав Лајчак“, напиша Вучиќ на Инстаграм.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK