Македонскиот органски лешник конкурентен на европскиот пазар

Денес за прв пат во Македонија се одржа Конференција за лешникари – Сигурна иднина на Швајцарскиот пазар. Целта на оваа конференција беше да обезбеди корисни информации и поддршка за одгледувачите на лешници. Бошко Нелкоски, еден од организаторите на конференцијата, изјави дека од досегашното искуство со извоз на лешник во Швајцарија, може да се забележи дека земјата е класифицирана во А …

Continue Reading

(ВИДЕО) Митева: Ветивме и исполнивме – со 2/3 мнозинство во Собранието се изгласани измените во Законот за организација на работата на органите на државната управа

ВМРО-ДПМНЕ вети и првиот чекор кон комплетна трансформација на Македонија е исполнет. За само 30 дена од завршувањето на изборите, во состојба на уште не конституирана влада во македонското собрание изгласавме измени во закон со 2/3 мнозинство.   Во текот на вчерашниот ден во Собранието на Република Македонија се изгласаа измените на Законот за изменување и дополнување на организација на …

Continue Reading

AI Weekend ни носи: Иновации и стратегии за примена на вештачка интелигенција во бизнисот

ЕДИНСТВЕНА ИНИЦИЈАТИВА НА CRO AI ВО СОРАБОТКА СО WEEKEND.17   AI Weekend, кој првпат ќе се одржи во склоп на популарниот Weekend Media Festival од 19 до 22 септември во Ровињ, ќе ги собере сите кои сакаат да научат повеќе за примена на вештачката интелигенција во бизнисот. AI Weekend ќе им понуди на бизнис заедницата одговори на клучни прашања поврзани …

Continue Reading

Сончево и топло, максималната температура до 35 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне во југоисточните делови од земјата ќе има услови за ретка појава на пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 19, а максималната ќе достигне од 27 до 35 степени. UV=8 Во Скопје сончево …

Continue Reading

Средба помеѓу претставници  на ВМРО-ДПМНЕ и Европскиот фронт, изразена поддршка за измените на Законот за организација на работата на органите на државната управа

После претходно одржаните консултации и постигнат договор помеѓу пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и пратеничките групи на коалицијата ВРЕДИ и партијата ЗНАМ во текот на денешниот ден, се одржа средба помеѓу претставници на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и коалицијата Европскиот фронт. На средбата беа присутни Александар Николоски, Владо Мисајловски, Никола Мицевски и Стефан Андоновски, а од коалицијата …

Continue Reading

Поддршка за млади таленти: Пријавете се за стипендија од Фондацијата МК2025!

Фондацијата МК2025 го објавува повикот за прием на апликации за стипендии во склоп на Фондот за поддршка на талентирани средношколци “Таленти денес – лидери утре„ за тековната 2024/2025 година. По успешноста на пилот-проектот за стипендии во 2019/2020 година, Фондацијата МК2025 обезбедува средства за финансиска поддршка на талентирани млади од Македонија. Преку овој фонд, и оваа година ќе стипендираме 10 млади …

Continue Reading

Сончево и топло, максималната температура до 35 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне, во југоисточните делови од земјата ќе има услови за ретка појава на пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 19, а максималната ќе достигне од 27 до 35 степени. UV=8 Во Скопје сончево …

Continue Reading

Превенцијата е половина здравје: dm дрогерие маркт втора година по ред организира бесплатни дерматолошки прегледи на 3 локации!

Како дел од кампањата за подигнување на свеста за женското здравје, компанијата dm дрогерие маркт втора година по ред организира дури 5 бесплатни дерматолошки прегледи во Скопје и Охрид.   Еден од најдобрите начини за превенција на кожните заболувања е едукацијата и стекнувањето на добри и здрави навики. Токму затоа, dm дрогерие маркт втора година по ред организира бесплатни дерматолошки …

Continue Reading

Десет години лидер на промена

Пред десет години, компанијата Филип Морис Интернешнал (ФМИ) направи огромен чекор кон остварување на визија за свет без чад од цигари, со првото лансирање на IQOS уредите во Јапонија. Со ова започна и целосната трансформација на индустријата за производи од тутун и никотин, бидејќи науката, технологијата и побарувањата на потрошувачите се здружија за да бидат пионери во категоријата на подобри …

Continue Reading