(Видео) Халанд и Ортега го доближија Сити до шампионската титула

Фудбалерите на Манчестер сити 90 минути ги делат од одбрана на шампионската титула. Вечерва, во Лондон, Сити го победи Тотенхем со 2:0. Херои на Сити се стрелецот на двата гола Халанд и голманот Ортега кој во вториот дел имаше три брлијинатни интервенции. Сити во пресрет на последното коло има два бода повеќе од Арсенал. Манчестер сити ги издржа налетите на …

Continue Reading

Фон дер Лајен: Ако Путин го прекине бомбардирањето, мировните преговори може да почнат следниот ден

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека доколку рускиот претседател Владимир Путин престане да ја бомбардира Украина, мировните преговори може да почнат следниот ден, пренесе Анадолија. Фон дер Лејен, која дојде во Рим за време на изборната кампања за Европскиот парламент (ЕП), се сретна со млади гласачи заедно со Антонио Тајани, лидерот на Форца Италија (ФИ). Таа …

Continue Reading

(Видео) „Мислевме дека е мачка“: се огласи момчето кое најде бебе во канта за ѓубре во Загреб

Синоќа во Запрешич во Загреб во канта за ѓубре било пронајдено новороденче. „Се враќавме од тренинг и слушнавме плачење. Застанавме и мислевме дека е куче или мачка и некој ги фрлил. После тоа, пријателот собра храброст и погледна во кантата. Виде бебе со крвава глава завиткано во крпа“, изјави М.Ј, момче кое во понеделникот вечерта во Загреб заедно со другарот …

Continue Reading

Четири години подоцна „Франс Фудбал“ сака да му ја додели „Златната топка“ на Левандовски

Во 2020 година, магазинот „Франс Фудбал“ ја пропушти можноста да ја додели наградата „Златна топка“ за најдобар фудбалер. Поради пандемијата на коронавирус и се што се случуваше, наградата не беше доделена, но неправдата, пред се, кон Роберт Левандовски може да биде исправена, пренесува „Мундо Депортиво“. Пред неколку месеци во Франција беше отворена истрага за доделување на „Златната топка“ за 2021 …

Continue Reading

Зeленски: Нашите војници го уништуваат окупаторот кој се обидува да напредува

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави каква е ситуацијата на фронтот. „Олександар Сирски извести за состојбите во областите на борбените операции. Регионот Доњецк, регионот Харков – каде што е најтешко сега. Тој е на клучните места – работи со бригади, на борбени позиции. Се уште е рано да се носат заклучоци, но ситуацијата е под контрола“, рече Зеленски. „Нашите војници …

Continue Reading

Путин потпиша указ за состав на новата влада на Руската Федерација

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за состав на новата Влада, откако претходно денеска Државната дума одобри 16 номинации за министри и 10 вицепремиери, пренесоа руските медиуми. Советот на Федерацијата, Горниот дом на руската Дума, ја заврши дводневната консултација за кандидатите за позициите шефови на безбедносните агенции и специјалните служби предложени од претседателот Путин, пренесува РИА Новости. Претседателот на Русија …

Continue Reading

(Видео) Се запали авион на „Делта“, патници се движеа по крилото

Авион на „Делта ерлајнс“ се запали веднаш по слетувањето на меѓународниот аеродром Сиетл-Такома. Снимката покажува пожар кој избувнува под пилотската кабина на авион на Ербас додека патниците се симнуваат од летот од Канкун, Мексико, на 6 мај. Се гледаат и патници како одат на крилото на авионот додека се подготвуваат за итна евакуација. 🚨 AIRPLANE EXPLODES ON TARMAC IN WASHINGTON …

Continue Reading

Додик: Економската ситуација во БиХ е подобра од политичката

Претседателот на Република Српска Милорад Додик  изјави дека економијата во БиХ долго време не е зависна од глобалната политика и посочи дека одредени земји, следејќи ја политиката креирана од Западот, со воведувањето санкции против Русија, остануваат без евтини извори на енергија. Во централното интервју на „Јахорина економски форум“, Додик изјави дека енергетските ресурси се основни за растот на економијата, што …

Continue Reading

Борел: Земјите-членки на ЕУ поделени за палестинското прашање

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел изјави дека земјите-членки кои делуваа обединето по прашањето за украинско-руската војна, се премногу поделени кога станува збор за палестинското прашање. Во своето обраќање во Институтот Хувер на американскиот универзитет Стенфорд, Борел рече дека е неопходно да се започне политички процес за зајакнување на палестинската администрација. „Мораме јасно и …

Continue Reading