Реал прв обезбеди пласман на Ф4 во Берлин

Кошаркарите на Реал Мадрид први се пласираа на фајнл-форот во Евролигата. Актуелните шампиони серијата против Басконија ја добија со 3:0. Третиот натпревар од серијата се одигра во „Фернандо Буеса“, во Виторија, Реал победи со 102:98. Најефикасен во тимот на Чус Матео Бои беше Гершон Јабуселе со 23 поени, седум скока и три асистенции. Се истакнаа и хрватскиот кошаркар Марио Хезоња …

Continue Reading

(Видео) „Милионерите“ чекор поблиску до финалето – Филкруг му пресуди на ПСЖ

Борусија Дортмунд го совлада Пари Сен Жермен во првиот полуфинален натпревар од Лигата на шампионите. „Милионерите“ забележаа победа 1:0 на „Вестфален“. Херој на „жолтиот ѕид“ беше Никлас Филкруг. Борусија во првото полувреме, беше подобра само сза тој еден гол, иако всушност до самиот крај на првиот дел од натпреварот ниту еден од тимовите немаше изгледни шанси. Се играше 36. минута …

Continue Reading

Претседателот на Колумбија: Ги раскинуваме дипломатските односи со Израел

Колумбискиот претседател Густаво Петро изјави дека ќе ги прекине дипломатските односи со Израел поради војната во Газа. Петро претходно силно го критикуваше израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и повика Колумбија да се приклучи на тужбата за геноцид на Јужна Африка против Израел пред Меѓународниот суд на правдата. „Овде пред вас, владата на промени, претседателот на републиката, најавува дека утре ќе ги …

Continue Reading

Tлото на Балканот се тресе: По Хрватска, земјотреси и во Албанија и Грција

Два земјотреси, во растојание од една минута – во 19.19 и 19.20 часот – вечерва се регистрирани на територијата на Албанија. Земјотресите се со интензитет од 2,1 степен според Рихеровата скала. Епицентарот на првиот земјотрес бил на седум километри од Елбасан, додека вториот на 62 километри од Тирана. Според информациите на ЕМСЦ, неколку минути претходно, земјотрес од 2,5 степени имало …

Continue Reading

Хамас: Одговор за предлогот за примирје и ослободување на заложниците веројатно утре

Водачите на Хамас вечерва рекоа дека го проучуваат предлогот за примирје и ослободување на заложниците што им го претставија египетските посредници и велат дека се надеваат оти ќе го испратат својот одговор до утре, се вели во соопштението на палестинската милитантна група испратена до „Асошиејтед прес“. Тековната рунда разговори за примирје меѓу Израел и Хамас изгледаат сериозни, но страните се …

Continue Reading

Силјановска: Како никој не се сети да им каже во ЕУ дека самите во член 4 гарантираат немешање во внатрешните работи и почитување на уставните структури

Како може некому да ветите дека ќе го смените Уставот, кога Уставот може да го сменат само пратениците во Уставот. Како знаете, дека вие можете однапред да ветите нешто што не е ваша надлежност?, му порача кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова на нејзиниот опонент Стево Пендаровски во телевизиско соочување вечерва. „Деновиве Макрон даде изјава дека ЕУ не е …

Continue Reading

СДСМ за Димитриевски: Ароганција е кога човек-партија одработува против своите довчерашни сопартијци

Ароганција е кога човек-партија одработува против своите довчерашни сопартијци и во тоа нема ништо социјалдемократски ниту вредносно туку единствено и само личен интерес, реагира СДСМ по обвинувањата кои ги упати Максим Димитриевски од ЗНАМ, дека дозволиле  отварање на бугарски клубови во Македонија и нивната ароганција е ненадминлива. „За тоа кој ги отвораше клубовите со имиња како Ванчо Михајлов адресата е …

Continue Reading

Утревечер и во петок нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Времето утре ќе биде променливо облачно.   Од пладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на краткотрајно невреме со засилен ветер и услови за изолирана појава на град. Услови за пороен дожд ќе има во текот на ноќта. Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 12, а максималната ќе …

Continue Reading

Петгодишно дете исчезна во Сарај, МВР го најде по два часа

Петгодишно дете исчезнало денес околу 16.20 часот во паркот Сарај. Како што објави МВР, полицијата веднаш презела мерки, па околу 18.15 часот детето било пронјадено.  

Continue Reading