Финска ќе добие нови оклопни возила на тркала

Финските одбранбени сили ќе купат тешки оклопни возила „Patria 6×6“ во рамките на програмата „Common Armored Vehicle System“. Како што е наведено од компанијата, финскиот министер за одбрана Анти Хакенен ја овластил логистичката команда на финските одбранбени сили да започне нивна сериска набавка, пренесува „defence-blog“. Првата фаза од аквизицијата ќе вклучува едно возило од пред серијата и 20 далечински станици …

Continue Reading

Битиќи: Со мултикултурализам, толеранција и повисоки плати и пензии ќе го поразиме национализмот

„На парламентарните избори на 8-ми мај се одлучува за иднината на државата, Македонија е во прашање. Ако дозволиме национализмот повторно да се врати, тогаш ќе се соочиме со унгарско сценарио, со изолација, враќање назад во грдото минато кога имавме заробена држава и поделено општество. Тоа е едната опција, а другата е патриотска, која нуди иднина за нашите млади и повисоки …

Continue Reading

Петар Грашо и Хана Хуљиќ го очекуваат своето второ дете

Петар Грашо и Хана Хуљиќ го чекаат своето второ дете. Ова го потврди пејачката во емисијата Ин Магазин. Парот ќе станат родители по втор пат, откако пред година и девет месеци ја добија малата Алба.     View this post on Instagram   A post shared by Hana Who (@hana.huljic) Хана неодамна проговори за мајчинството. „Толку многу уживам во секој …

Continue Reading

Лоши вести за Французите пред Европското првенство

Францускиот фудбалски голман Мајк Мењан го повреди мускулот на десната нога на само шест недели пред Европското првенство, соопшти неговиот клуб Милан. Италијанскиот клуб објави дека Мењан, кој е прв голман на Франција, бил подложен на магнетна резонанца, која ја открила повредата, но не соопшти колку долго ќе паузира. Повредата на Мењан е лоша вест за селекторот на Франција, Дидие …

Continue Reading

Јавното обвинителство ја презеде истрагата за убиството на двајцата украински војници во Германија

Главното јавно обвинителство во Минхен  ја презеде истрагата за убиството на двајца Украинци поради можност делото да е политички мотивирано. Украинското Министерство за надворешни работи во неделата соопшти дека станува збор за двајца војници кои биле на медицинска рехабилитација во Германија, Владимир Кожин и Вјачеслав Безугли, кои биле пронајдени со убодни рани во близина на трговски центар во градот Мурнау …

Continue Reading

Николоски: Планираме гарантирани цени на откуп за клучните сорти грозје, повеќе субвенции за производителите и возобновување на Повардарие

Денеска сме во посета на Винскиот музеј во Кавадарци, ќе имаме средба со производителите на вино, за жал состојбата не е добра од сето она што можам да го прочитам како анализа и како податоци производството е намалено, извозот е намален. Производството е намалено некаде за околу 8 милиони литри, а додека извозот е намален за околу 4 милиони евра …

Continue Reading

Апасиев: Левица ќе коалицира со влада која ќе ги прифати црвените линии во одбрана на македонската држава

Апасиев од Битола истакна дека пред граѓаните стојат три платформи во изборот за претстојните Парламентарни избори: ,,Имате три платформи. Првата платформа е Тиранска платформа зад која стојат необалистички партии на албанското малцинство без оглед дали е ДУИ, дали е коалиција ВРЕДИ – тоа е еден ист концепт, кој води кон разградување на државата. Втората платформа е Софиска платформа зад која …

Continue Reading

Поранешен градоначалник на скопска општина го оштетил Буџетот со 662.885 денари

Одделот за криминалистичка полиција спроведе предистражни дејствија за поранешен градоначалник на една скопска општина, за кој постои сомневање дека извршил кривично дело “злоупотрба на службената положба и овластување” согласно член 353 од КЗ. Имено, истиот на 04.08.2021 со пречекорување на границите на своето службено овластување како лице што врши работи од јавен интерес, по спроведена постапка за јавна набавка на …

Continue Reading

Мицкоски до Ахмети: Наместо да завршиш како идеолог, во политичка пензија ќе одиш како обичен криминалец

„Победата е на дофат. И таа победа е создадена од сите надежи на луѓето кои не гласаа во првиот круг на изборите, и е последица на сите страдања и понижувања кои ги донесе оваа власт“, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од митингот во Ѓорче Петров. Мицкоски додаде дека народот е определен дека сака промени, а убедливата разлика од над …

Continue Reading