(Видео) Аталанта го прегази Ливерпул, Рома победи во Милано

Аталанта, Бенфика, Баер Леверкузен и Рома стекнаа предност по првите четвртфинални натпревари во Лига Европа. Аталанта среде Ливерпул ги прегази „црвените“ со 3:0. Јирген Клоп мечот го започна со комбиниран состав и тоа скапо го плати. Два гола постигна Џанлука Скамака, а последниот гол во 83.минута е дело на Марио Пашалиќ. Италијанското дерби и припадна на Рома. Римјаните славеа во …

Continue Reading

Мицкоски: Додека Стево се прави Мајка Тереза, му стигна одговор од американската „Фридом хаус“ која го потсети дека е дел од корумпираниот систем

„Фридом хаус“ со шамар за ДУИ и СДСМ и лицето кое збор не кажа и нема храброст да зуцне против нив, затоа што очекува поддршка од нив за претседателската трка, туристот Стево. Додека Стево се прави Мајка Тереза, му стигна одговор од американската „Фридом хаус“. И го потсетија дека е дел од корумпиран систем, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски …

Continue Reading

Силјановска Давкова за извештајот на „Фридом Хаус: Не бива реформатори од луѓе потонати во корупција и криминал

Изборната кампањата за претседател на Република Македонија на кандидатката Гордана Силјановска Давкова вечерва, продолжи со митинг во Кичево, информираат од ВМРО-ДПМНЕ. Во својот говор Силјановска Давкова порача:„Претседателот откако вчера ме пофали, не знам дали чувте, дека сум била одлична професорка, дека сум била врвна интелектуалка и дека сум имала силна морална вертикала, па затоа кога ќе победел, ќе ме предложел …

Continue Reading

Мицкоски до Пендаровски: Го гледам како се сили на жени, а пред Али Ахмети преде како маче, по поразот на изборите, ниту ГПС нема да те пронајде

Ја слушнав вчера најновата навреда на Стево, охрабрен, осилен, а во суштина исплашен како глувче мало и вели на професорката која за него е величина голема како Монт Еверест на Хималаите и недостасувало ГПС. Го гледам како се сили на жени, а пред Али Ахмети преде како маче, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вечерашниот митинг во Кичево во …

Continue Reading

Иран: Нашиот одговор кон Израел ќе биде контролиран и нема да ескалира

Иран му сигнализираше на Вашингтон дека ќе одговори на израелскиот напад врз неговата сириска амбасада на начин што ќе избегне ескалација и нема да дејствува избрзано. Пораката на Иран на САД им ја пренесе министерот за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан за време на посетата на Оман во неделата, пишува Ројтерс. Оваа држава честопати дејствуваше како посредник меѓу две непријателски земји. …

Continue Reading

Сајкоски од Кичево: Нам ни треба претседател како Силјановска Давкова стабилна и мудра, за Македонија да е повторно горда земја

„Вечерва сум тука заедно со човекот кој ќе ја испиша историјата, кој ќе донесе огромни триумфи на нашата татковина, на нашата Македонија, човекот кој со својата експертиза ќе помогне на секој град, секое село, секој милиметар земја да го оствари својот максимален потенцијал, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Исто така дамата која гордо ќе ја предводи Македонија како претседател, професорката …

Continue Reading

Османи во Радовиш и Штип: Да поставиме ѕид против изолацијата и блокадата

Караванот на Европскиот фронт денеска во Радовиш и Штип. Кандидатот за претседател Бујар Османи придружуван од првиот човек на Турската демократска партија (ТДП), Бејџан Иљјас оствари средби со граѓаните. Кандидатот на Европскиот фронт, како што стои во соопштението, учествуваше и на отворањето на изборниот штаб на ТДП во Радовиш, а потоа и на партискиот митинг во Штип. Османи им се …

Continue Reading

Лукашенко: Русија мора да разговара со силите кои стојат зад Украина, нема смисла да се преговара со Киев

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека по терористичкиот напад во Красногорск кај Москва, неопходно е справување со силите зад Украина. „Сега е неопходно да се дојде до суштината. Украинците се Украинци, сепак има одредени сили зад Украинците и треба да разговараме со нив“, изјави Лукашено на новинарите. Лукашенко, кој денеска пристигна во Москва, истакна дека сега е малку веројатна …

Continue Reading

Поразот од Олимпијакос за Фенер е како победа, Викторија и Фиорентина ремизираа

Фудбалерите на Олимпијакос го совладаа Фенербахче со 3:2 (2:0) во првиот натпревар од четвртфиналето на Конференциската лига. Во вториот меч, одигран во терминот од 18:45 часот, Викторија во Плзен одигра 0:0 со Фиорентина. Олимпијакос не може да биде задоволен од триумфот над Фенербахче, бидејќи до 67.минута имаше предност од три гола. Костас Фортунис го отвори резултатот за во деветтата минута, …

Continue Reading