(Видео) Реал на „мускули“ до четвртфиналето, Манчестер сити рутински во Топ 8

Реал Мадрид и Манчестер сити вечерва се пласираа во четвртфиналето во Лигата на шампионите. Во вторникот, место во Топ 8 изборија Баерн Минхен и ПСЖ. Реал Мадрид во реваншот беше надигран но не и победен од Лајпциг. Натпреварот заврши 1:1 и Реал со вкпен резултат 2:1 го елиминира германскиот тим. Манчестер сити, со втората постава, повторно го победи Копенхаген со …

Continue Reading

Во Германија пронајдена гробница со повеќе од 1.000 скелети, најверојатно жртви на епидемија

Археолозите велат дека ја откриле најголемата масовна гробница некогаш ископана во Европа. Приближно 1.000 скелети на жртви од чума досега се пронајдени во масовна гробница во центарот на градот Нирнберг. Остатоците се откриени при археолошки истражувања пред изградбата на нови станбени згради во градот. Мелани Лангбејн, од одделот за наследство во Нирнберг, изјави за Си-Ен-Ен дека се идентификувани осум јами, …

Continue Reading

Музичар претепан во кафеана во скопско Марино, сопственикот му го искршил и инструментот

На 03.03.2024 во 00.30 часот во СВР Скопје, К.Т.(29) од Скопје пријавил дека во угостителски објект во с.Марино, скопско, по претходно недоразбирање, бил физички од сопственикот на објектот. Според пријавеното, сопственикот му го оштетил и музичкиот инструмент. Полицијата соопшти дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Continue Reading

(Видео) Падна врата на автобус во Белград

На социјалните мрежи се прикажува видео на кое е забележан моментот кога врата од автобус паѓа, на линија која сообраќа во Белград. Конзорциумот на приватните превозници „Авала бус 500“, одговорен за линијата 511, соопшти дека инцидентот се случил вчера и дека вратите биле искршени од патници, јавува РТС. „Автобусот веднаш беше исклучен од сообраќајот“, велат од „Авале бус 500“. Жителите …

Continue Reading

Германец бил вакциниран против коронавирус 217 пати

62-годишен маж од Германија ја примил вакцината против коронавирусот 217 пати и покрај спротивниот совет на лекарите, стои во медицинскиот извештај, пренесуваат медиумите во регионот. Овој бизарен случај е документиран во стручното списание за заразни болести „Лансет“. Човекот приватно купил и примил вакцини, а сите дози ги примил во рок од 29 месеци. Се чини дека овој Германец немал негативни …

Continue Reading

Пелистер загуби во Норвешка, без освоен бод ја заврши сезоната во ЛШ

Како почна така и заврши сезоната на Еурофарм Пелистер во Лигата на шампионите. „Зелените“ во Трондхајм го забележаа 14.пораз во исто толку натпревари. Во последното коло, во дуелот на отпишаните Колштад го победи Еурофарм Пелистер со 34:27 (17:13). Натпреварот во Трондхајм беше реше во раната фаза на првиот дел, кога по 15 минути игра Колштад стекна предност од седум голови …

Continue Reading

Путин: Русија е подготвена да направи се, за да обезбеди нуклеарна безбедност

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска изјави дека Русија е подготвена да направи се, за да обезбеди безбедност во врска со нуклеарната енергија. „Москва е подготвена да работи со Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во сите области поврзани со нуклеарната енергија и е благодарна на агенцијата за реципрочните чекори за зајакнување на соработката“, рече тој на средбата со директорот …

Continue Reading

Хакирани сме од злонамерни поединци, велат од Алијанса за Албанците

Каналите за информирање на Алијансата за Албанците се хакирани од злонамерни поединци, велат од оваа партија. „Против злонамерните лица за вакви сајбер криминали ќе бидат преземени неопходните законски мерки. Ниту едно соопштение од узурпираните комуникациски канали не претставува официјален став на Алијансата за Албанците и нејзините легитимни тела, до разрешување на ова прашање, за што ќе бидете навремено известени“, велат …

Continue Reading

Навреме доставена документацијата за потпишување на Колективните договори: Синдикатите на петте државни универзитети го демaнтираат Џафери

Синдикатите на петте државни универзитети со демант на изјавата на премиерот Талат Џафери кој на прес-конференција истакна дека немал време да ја почне постапката за потпишување колективен договор со петте државни универзитети оти партиските тела веќе го известиле дека ќе биде премиер, а и неговиот наследник, новиот претседател, Јован Митрески, имал рок од 14 дена, во кои не било возможно …

Continue Reading