Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја

(Видео) Спортскиот директор на Барселона се сретна со менаџерката на Халанд

Спортскиот директор на Барселона Деко денеска се сретна со менаџерите на напаѓачот на Манчестер сити, Ерлинг Халанд. Информација ја објави новинарот Џерар Ромеро, кој достави и видео клип на кој се гледа како менаџерката на Ерлинг Халанд, Рафаела Пимента заедно со Максвел влегуваат во објект во Барселона. Недолго потоа се појавил и Деко, а на средбата, како што се наведува, …

Continue Reading

Пелистер немоќен и пред Олборг

Foto/ facebook.com/hceurofarmpelister Ракометарите на Еурофарм Пелистер го забележаа 13. пораз во исто толку натпревари во Лигата на шампионите. Вечерва во Битола, шампионот на Македонија загуби од Олборг 28:33 (14:17). Пелистер е последен во групата, а Олборг остана на второта позиција зад Кил. Против тимот составен од репрезентативци на Данска, Шведска и Норвешка, чии главни ѕвезди се голманот Ландин Јакобсен и …

Continue Reading

Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка усвоен од Собранието

Собранието на Република Северна Македонија денеска го усвои Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка, кој беше подготвен на иницијатива на заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска. Со изгласувањето на овој закон се дава зелено светло за воведување на дополнителен антикорупциски механизам во нашето законодавство, со цел да се постигнат поголеми резултати …

Continue Reading

(Видео) Џафери и Зеленски потпишаа изјава: Итно и целосно повлекување на сите трупи и вооружени формации на Руската Федерација од суверената територија на Украина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствуваа и министерот за надворешни работи, Бујар Османи и заменик-министерот за финансии, Филип Николоски. Премиерот Џафери ја истакна поддршката на Владата и силната определеност и посветеност кон територијалниот интегритет и суверенитет на Украина …

Continue Reading

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател на државата за претседателските избори 2024 година. „По сите анализи, разговори и спроведени истражувања на јавното мислење, Извршниот одбор во проширен состав го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата и го предложи на Централниот одбор на партијата. …

Continue Reading

Командантот на данската армија поднесе оставка

Началникот на данската армија, генерал-мајор Гунер Арпе Нилсен, поднесе оставка поради неопходните реформи на воените сили по руската инвазија на Украина, соопштија данските вооружени сили. Новиот командант се очекува наскоро да биде назначен и да ја преземе функцијата на 1 април кога Нилсен ќе ја напушти функцијата по три години поминати во службата. Нилсен минатата година призна дека почетокот на …

Continue Reading

Трамп нема пари да плати целосна кауција

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп не може да плати целосна кауција по пресудата за измама од 454,2 милиони долари и предлага обврзница од 100 милиони долари под закана за одземање, изјавија неговите адвокати. Трамп ја обжали пресудата од 16 февруари на судијата Артур Енгорон од државниот суд на Њујорк во Менхетен, според која му беше забрането три години да извршува …

Continue Reading

Хет-трик на Осимен, Наполи му даде шест гола на Сасуоло

Во одложениот натпревар од 21. коло на Серија А на стадионот „Мапеи“ во Реџо Емилија, Наполи убедливо победи против Сасуоло со 6:1. Натпреварот започна по иделано сценарио за Сасуоло, со спектакуларниот гол на Урош Рачиќ во 17.минута. Од тој момент Наполи доминираше на теренот. Израмни на 1:1 во 29. минута, а потоа до крајот на првото полувреме, Политано двапати асистираше …

Continue Reading

Велковски: Срамота е да се каже дека 5% е зголемување на пензиите

Пет процентни поени на пензиите не претставува покачување, туку усогласување на трошоците за живот за сите приматели на пензии во Македонија, вели техничкиот министер за труд и социјална правда, Ѓоко Велковски. „Процентот за жал е многу мал и срамота е да се каже дека 5% е зголемување на пензиите како некои други што потенцираат. Јас ова го нарекувам усогласување, бидејќи …

Continue Reading