(Видео) Бејер за четири минути ја урна Борусија во Дортмунд

Хофенхајм со пресврт ја победи ја победи Борусија во Дортмунд со 3:2, во 23.коло од Бундеслигата. Гостите во втората минута ги шокираа навивачите на традиционално распродадениот стадион „Сигнал Идуна Парк“. Сепак, домашните од 21. до 25. минута постигнаа два гола и го свртеа резултатот во своја полза. Најпрво го погоди Мулен, потоа Шлотербек и двата пати на асистенција на Ројс. …

Continue Reading

Сензација во Ботевград – Бугарија ја победи Германија

Кошаркарската репрезентација на Бугарија приреди вистинска сензација со победата над актуелниот светски првак Германија. Во Д-групата, во квалификациите за пласман на Европското првенство, вп Ботевград, Бугарија ја победи Германија со 67:62. Натурализираниот американец, Коди Милер Мекинтајер ја предводеше Бугарија до победата. Кошаркарот на Басконија мечот против Германија го заврши со 23 поени, пет скока и четири асистенции. Голема помош доби …

Continue Reading

Нагелсман со задоволство би се вратил во Баерн

Германскиот селектор, Јулијан Нагелсман, со задоволство би се вратил Баерн Минхен. Оваа вест денеска ја објави германскиот канал на „Скај спортс“, кој се повикува извори блиски до малдиот тренер. Нагелсман верува дека има незавршена работа во Минхен, што е точно со оглед на тоа дека тој беше отпуштен на крајот на март минатата година. Томас Тухел до крајот на сезоната …

Continue Reading

Синот ја тужел мајка си оти го вреѓала преку пораки поради лоши оценки, судот во Карловац ја прогласил за виновна

Една мајка (50) од Карловац е прогласена за виновна и осудена за навреда на синот (18) кого го навредувала преку пораки поради лошите оценки во училиште. Судијата пресудил дека лани во септември таа извршила психичко насилство во семејството бидејќи преку апликацијата WhatsApp му праќала пораки на синот, навредувајќи го со погрдни зборови, пишува „Даница“. “Срам да ти е болен психопат …

Continue Reading

Зеленски ќе ја покани Русија на мировен самит: Ќе им го претстави украинскиот план и услови

Украина и нејзините партнери може да ја поканат Русија на идниот мировен самит за да разговараат за ставање крај на двегодишната инвазија на Москва според условите на Киев, изјави висок украински функционер. Швајцарија ќе биде домаќин на самит на кој ќе се разговара за мировното решение на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кое би можело да биде пренесено во Русија на …

Continue Reading

Државниот врв утре ќе ја одбележи 20-годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски

Со државнички активности, Владата на Република Северна Македонија на 26.02.2023 година (понеделник) ќе ја одбележи 20-годишнината од авионската несреќа во која животот го загуби поранешниот претседател, Борис Трајковски, членовите на неговиот кабинет и екипажот на авионот. На овогодинешното одбележување во Бутел, Скопје, со почеток во 12:00 часот, на гробот на поранешниот претседател на Република Северна Македонија, Борис Трајковски, ќе присуствуваат …

Continue Reading

(Линк) МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните на Град Скопје дека денес е ставено во функција, она што претходно беше најавено, а се однесува на можноста граѓаните на Град Скопје кои се фотографирале во редовна постапка на пунктовите “Пролет“ и “МТВ“  да го проверат статусот на нивниот пасош, односно дали истиот е во процес на изработка или е изработен и …

Continue Reading

(Видео) Лувумбо во 96.минута му ја украде победата на Наполи

Фудбалерите на Наполи и Каљари одиграа без победник (1:1) во натпреварот од 26. коло на Серија А. Гостите на Сардинија водеа до 96. минута кога Анголан Зито Лувумбо ја погоди мрежата на актуелниот шампион и му донесе вреден бод на тимот кој се бори за опстанок. 🇮🇹 Goal: Zito Luvumbo | Cagliari 1-1 Napoli pic.twitter.com/rY1UJYvdwW — FootColic ⚽️ (@FootColic) February …

Continue Reading

Времето утре променливо облачно и топло

Променливо облачно и релативно топло, претежно во западните делови со слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, поизразен долж Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 9, а максималната ќе достигне од 11 до 17 степени, информираат од УХМР. Во Скопје променливо облачно и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен ветер …

Continue Reading