(Видео) Голманот на Мајнц му ја подари победата на Баер Леверкузен

Фудбалерите на Баер Леверкузен го совладаа Мајнц со 2:1 во првиот натпревар од 23.коло во Бундес лигата. Избраниците на Чаби Алонсо со многу мака стигнаа до осмата победа во последните девет натпревари во првенството. Се започна добро, со прекрасниот гол на Гранит Џака во третата минута од натпреварот. Сепак, само пет минути подоцна Доминик Кор го израмни резултатот по ударот …

Continue Reading

Тухел: Не сум само јас виновен, но некои работи не се за во јавност

Тренерот на Баерн Минхен, Томас Тухел изјави дека не мисли дека тој е единствениот проблем во тимот, но дека чувствува одгворност и затоа на крајот од сезоната ја напушта клупата на Баварците.   По серијата од три последователни порази во Леверкузен (3:0), во Рим од Лацио (1:0) и во Бохум (3:2), Томас Тухел и челниците на Баерн во средата објавија …

Continue Reading

Фото на годината, Ѓоковиќ и Надал

Сликата на Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал стана хит на интернет и не е ни чудо зошто, бидејќи на неа се двајца великани на тенисот и спортот воопшто. И Србинот и Шпанецот ќе играат на Мастерсот во Индијан Велс, а веројатно не очекувале дека ќе бидат во истиот авион. Ѓоковиќ под фотографијата напиша: „Одлично друштво на патот кон САД“. Ѓоковиќ …

Continue Reading

(Видео) Меѓу жртвите и 3-годишно дете и новороденче – порасна бројот на загинати од пожарот во Валенсија

Бројот на жртви во пожарот што ја зафати станбена зграда во источниот шпански град Валенсија се искачи на десет, соопштија официјални лица. Според Ел Паис, четирите жртви се членови на исто семејство – татко, мајка, тригодишно девојче и новороденче. Претходно властите соопштија дека најмалку четири лица загинале, а 14 се водат за исчезнати. 🇪🇸 | URGENTE: Personas atrapadas en el …

Continue Reading

Македонија со пораз од Естонија ги започна квалификациите за ЕП

Foto/ kfsm.mk Кошаркарската репрезентација на Макеедонија со пораз ги започна квалификациите за пласман на Европското првенство во 2025 година. Вечерва во СРЦ Кале Македонија загуби од Естонија со 69:73 (20:19, 23:17, 10:21, 16:16). Македонија веќе по првото коло значително си ги намали шансите за пласман на Евроспкиот шампионат. Поразот од Естонија дојде како резултат на лошата игра во третата четвртина, …

Continue Reading

Една од најголемите евакуации во Британија во последните 80 години, отстранета германска бомба

Повеќе од 10.000 луѓе се евакуирани од нивните станови, куќи и работни места поради отстранување на бомба од Втората светска војна во Плимут, Англија. Парковите беа расчистени од полицијата, фериботите престанаа да сообраќаат, возовите беа запрени, училиштата беа затворени и имаше, како што сликовито опишува Гардијан, колективно задржување на здивот додека воен конвој многу бавно ја транспортираше бомбата тешка 500 …

Continue Reading

(Видео) Oсмани од ОН во Њујорк: Мораме да и кажеме не на Русија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес се обрати од седиштето на Обединетите нации во Њујорк, на 56. пленарен состанок на 78-та седница на Генералното собрание, по повод две години од инвазијата на Русија врз Украина, кој се одржа на тема: Ситуацијата во привремено окупираните територии на Украина. Османи, уште еднаш, ја повика Русија да ја прекине оваа бесмислена војна …

Continue Reading

Соработниците на Навални тврдат: Руските власти со ултиматум на мајка му да го погреба во рок од 3 часа

Портпаролката на покојниот Алексеј Навални изјави дека руските власти ѝ рекле на мајка му oти нејзиниот син ќе биде погребан на теренот на казнената колонија каде што умрел, освен ако таа не се согласи во рок од три часа да го погреба без јавна посмртна церемонија. Навални, познат и како политички противник на претседателот Владимир Путин, ненадејно почина пред една …

Continue Reading

Осуден Себастијан Курц

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц (37) е осуден на условна казна од осум месеци. Себастијан Курц беше осуден за давање лажни изјави во парламентарна истрага за наводна корупција во неговата прва влада. Неговиот поранешен шеф на кабинет, Бернхард Бонели, беше осуден на шест месеци затвор за истото дело. Имаше и ослободителни пресуди за одредени точки, како што е назначувањето во …

Continue Reading