(Видео) Лацио ја продлабочи кризата на Баерн, Мбапе и Баркола му пресудија на Сосиедад

ПСЖ и Лацио со предност ќе патуваат на осминафиналните реванши кај Реал Сосиедад, односно Баерн Минхен. Вечерва, ПСЖ го победи Реал Сосиедад со 2:0, а Лацио савеше над Баерн со 1:0. ПСЖ долго се мачеше да го скрши отпорот на шпанскиот тим, кој имаше неколку опасни напади во првиот дел, но натпреварот го заврши без удар во рамките на голот. …

Continue Reading

(Видео) Хаос во Канзас Сити на прославата на титулата

Хаос владее на улиците на Канзас Сити по пукањето на прославата на титулата во Супер Боул. Недолго откако полицијата интервенираше и откако луѓето беа евакуирани од опасната зона, полицијата соопшти дека привела две лица во врска со престрелката. Претходно имало пукање и дошло до општо стампедо. Познато е и дека се повредени осум до десет лица, а сеуште е непотврдена …

Continue Reading

(Видео) Неколку застрелани и приведени во Канзас на парадата на победниците во Супербол

Неколку луѓе се застрелани во Канзас Сити, Мисури, на победничката парада на Шефовите во Супербол, соопшти локалната полиција. Пукањето се случило западно од станицата Унион додека навивачите на Чифс си заминувале. На прославата се очекуваа околу милион луѓе, додека безбедноста мораа да ја одржуваат околу 600 полицајци. #BREAKING: Gunfire erupts at the end of the Super Bowl parade in Kansas …

Continue Reading

Елиф од серијата „Во виорот на судбината“ покажа како се грижи за својот младешки изглед

40-годишната Хатиџе Шендил, позната како Елиф од серијата „Во виорот на судбината“ на Dizi, секогаш воодушевува со нејзината убавина. Освен што е актерка, таа е и модел. Па, не нѐ ни чуди што во 2001 година освоила четврто место на Мис Европа. На својот Инстаграм профил таа објави видео од нејзината утринска рутина за вежбање која и помага цело време …

Continue Reading

Убиена жена во крвавиот напад на Хезболах: ИДФ подигна авиони, почнаа ракетни напади

Жена припадничка на израелската армија (ИДФ) е убиена откако воена база на северот на Израел била погодена од ракета истрелана од Либан, соопшти ИДФ. Омер Сара Бeнџо (20) била припадничка на единицата за борбено собирање разузнавачки информации на 91-та дивизија. Во соопштението на израелската армија се наведува дека наредникот Омер Сара Бенџо (20) е убиенa „како резултат на ракетен напад …

Continue Reading

Нов пораз за Пелистер во ЛШ, ПСЖ победи во Битола

Ракометарите на Еурифарм Пелистер доживеаја нов пораз во Лигата на шампионите. Вечерва во Битола, фаворитот ПСЖ ги освои бодовите со победата 31:25 (15:9). Еурофарм Пелистер немаше никакви шанси во дуелот со четата на поранешниот тренер на Вардар и македонската репрезентација, Раул Гонзалес. Дека во Битола се дојдени по победа, гостите од Париз покажаа на самиот стер, го отворија натпреварот со …

Continue Reading

Камион натоварен со камен се превртел кај Краљево, две лица се повредени

Две лица се повредени при превртување на камион во селото Јовац, на патот Краљево-Каменица, јави дописникот на РТС. Несреќата се случила кога се превртел камион натоварен со камен од блискиот каменолом. Возачот и сопатникот се здобиле со полесни повреди. Жителите на Јовац тврдат дека камионите кои превезуваат по камениот пат често се движат со голема брзина, не почитувајќи ги ограничувањата …

Continue Reading

Жена со „половина“ срце роди близнаци во Италија

36-годишна жена, која е родена и живее само со една срцева комора, родила близнаци во римската Универзитетска болница Гемели, што е прв таков случај во Италија, јави италијанската новинска агенција АНСА, повикувајќи се на РТЦГ. Нејзиниот случај е прв во Италија и само еден од четирите во светот. Пораѓањето било можно поради одлучноста на жената, како и на заложбите на …

Continue Reading

Нетанјаху: Преговорите за прекин на огнот нема да напредуваат додека Хамас не се откаже од нереалните барања

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху соопшти дека не може да има напредок во преговорите за прекин на огнот во Каиро додека Хамас не се откаже од нереалните барања. „Во Каиро, Хамас не му даде ниту еден нов предлог на Израел за ослободување на нашите заложници“, се вели во соопштението од кабинетот на Нетанјаху, додавајќи дека „премиерот инсистира на тоа дека …

Continue Reading