Борел: Украина останува главен приоритет на Европската унија

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел изјави дека Украина останува главен приоритет на Европската унија. „Украина останува наш главен приоритет. Пакетот помош во вредност од 50 милијарди евра ќе овозможи одржлива финансиска поддршка од Европската унија“, рече Борел на заедничката прес-конференција со украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во Киев. Тој додаде дека …

Continue Reading

Поранешен израелски воен командант: Нетанјаху лаже дека го елиминира лидерот на Хамас

Јаир Голан, поранешен заменик началник на Генералштабот на израелската армија и сегашен член на Кнесетот од партијата Мерец, рече дека секогаш кога премиерот Бенјамин Нетанјаху и кажува на израелската јавност дека е способен да ги отстрани сите водачи на движењето на исламскиот отпор Хамас и ги спаси сите израелски заложници во исто време, тој всушност ги лаже. Во говорот на …

Continue Reading

Маск: Ако ЕУ воведе санкции за Такер Карлсон, тоа би било навреда за американската јавност

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека воведувањето санкции на Европската унија против Такер Карлсон би било навреда за американската јавност. „Можеме да се согласиме или не со Такер, но тој е одличен американски новинар и таквата постапка во голема мера би ја навредила американската јавност“, изјави Маск на социјалната мрежа Х, реагирајќи на пишувањето на одредени медиуми дека ЕУ може …

Continue Reading

Пронајден исчезнатиот американски хеликоптер: потрагата по петмината маринци продолжува

Властите го пронајдоа американскиот воен хеликоптер, кој со петмина американски маринци исчезнаа на летот од Невада до Калифорнија, пишува „Fox News“. Според американскиот марински корпус, потрагата по екипажот продолжува. „Третото воздухопловно крило ја насочува операцијата за пребарување и спасување преку Командниот центар за операции на Вингс и користи копнена и воздухопловна опрема за лоцирање на екипажот во координација со Одделот …

Continue Reading

(Видео) Во Шпанија се урна зграда, има загинати

Властите извлекоа тела на три лица од урнат дел од зграда во Шпанија. „Најдовме три тела во урнатините на зградата во Бадалона“, напиша денеска регионалната противпожарна служба на X. 🏚️ Tres víctimes mortals trobades entre l’edifici esfondrat a Badalona Els Bombers continuen les tasques per desenrunar la zona | @MireiaAlzuria @RTVECatalunya ➕ Info a https://t.co/zdoA2SQfh1 pic.twitter.com/NeILmaC7LY — RTVE Notícies (@rtvenoticies) …

Continue Reading

Нетанјаху ја отфрли понудата на Хамас за прекин на огнот

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја отфрли понудата на Хамас за прекин на огнот за да се обезбеди враќање на заложниците во опколената енклава. Тој изјави дека победата во Газа е на дофат. Нетанјаху рече дека преговорите со групата „не одат никаде“ и ги опиша нивните барања како „бизарни“. „Ние сме на пат кон целосна победа. Тука е, на дофат“, рече …

Continue Reading

Петрушевски: Левица не го поддржа Законот за студентски оброк, толку од лажната грижа

Пратениците на Левица ги немаше да го поддржат Законот за студентски оброк, најверојатно поважно им беше јадењето на својот далеку побогат оброк во собранискиот ресторан, реагира на социјалните мрежи пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Бране Бране Петрушевски. „Додека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата се изборија за правата на студентите што протестираа пред Министерството за образование, предлагајќи ги нивните измени во …

Continue Reading

Вучиќ: Никој нема да ми наредува, ниту од Москва, ниту од Вашингтон, ниту од Берлин

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека ниту еден од функционерите на странски држави нема политичко влијание врз него, премиерот и претседателот на парламентот, дури ниту од Русија. На заедничката прес-конференција со германскиот министер за одбрана Борис Писториус, тој исто така рече дека е горд што претставува земја која, како што нагласи, е слободна и независна. „Што се однесува до руското …

Continue Reading

Си-Ен-Ен: Кинески хакери се инфилтрирале во клучната американска инфраструктура

Кинеските хакери кои стојат зад кампањата за инфилтрирање во клучната американска инфраструктура имаат пристап до компјутерските мрежи на некои од нивните цели најмалку пет години, се вели во новиот извештај на американските и сојузничките безбедносни агенции што го виделе Си-Ен-Ен, а се очекува официјално да биде објавен ова недела. Американските власти рекоа дека кампањата е дел од долгорочните напори на …

Continue Reading