ВМРО-ДПМНЕ: На 8 мај ќе нема кој да го изгаси светлото во СДС

„На 8ми мај ќе нема кој да го изгаси светлото во СДС, со Ковачевски Македонија тоне, немаме повеќе држава. Слаби се собирите на СДС и Ковачевски кој вечерва во предвреме почната компања глумеше триумфализам, иако во себе знае дека губи 2:1“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Димитар Ковачевски. „Што се однесува на ЕУ, Македонија не се помрдна ниту милиметар …

Continue Reading

(Видео) Пожарникари и вработени во ЈП„Паркинг Кавадарци“ го пренесоа во Прилеп коњот со скршена нога на Плетвар

По апелот за помош од Здружението Шепи-2021, згрижен е коњот кој во близина на Плетвар беше удрен од несовесен возач и оставен на патот, извести градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев. „Беше потполно мирен, се тресеше од шокот и од светлата на автомобилите што минуваа. Но, сепак ова исплашено и рането животно како да знаеше дека спасителите се тука и ќе …

Continue Reading

Месечен хороскоп за февруари 2024 година

Февруари ветува дека ќе биде необичен месец – не само затоа што е престапна година и овој февруари има 29 дена, туку и затоа што во наредните денови ќе се случат многу интересни настани поради стелиумот на планетите во Водолија. Што ни носи месечниот хороскоп за февруари 2024 година? Меркур прв влегува во Водолија – од 5 февруари речиси сите …

Continue Reading

Остин: Бајден и јас нема да толерираме напади врз американски војници на Блискиот исток

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин изјави дека Соединетите држави ќе ги преземат сите неопходни дејствија за да ги одбранат своите трупи по нападот на проиранските милитанти во Јордан кога загинаа тројца војници, а десетици беа повредени. Вчерашниот напад беше првиот фатален за американските војници од почетокот на израелската офанзива на Појасот Газа во октомври, и претставува голема ескалација на …

Continue Reading

Лајчак по средбата со Вучиќ: Разговаравме за следните чекори во нормализацијата на односите со Косово

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, вечерва по средбата со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се огласи и ги откри деталите од нивната средба. „Во нашата дискусија се фокусиравме на стратешката перспектива за 2024 година, ја разгледавме состојбата на дијалогот и разговаравме за следните чекори во нормализацијата на односите со Косово“, напиша Лајчак …

Continue Reading

Пет лица, турски државјани, изгубени откако се стемнило на Водно

По добиениот повик на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК дека на паркингот кај Милениумски Крст на Водно се наоѓаат пет лица, турски државјани, кои се изгубиле и не знаеле да се спуштат надолу откако се стемнило, од Секторот за операции и координација на ЦУК се известени дежурните од полицијата, СВР Скопје, кои веднаш тргнале со возило, …

Continue Reading

Ковачевски: Подготвени сме, победа на 8 мај на СДСМ и проевропската коалиција

Вечерва не отвораме само промотивна канцеларија на СДСМ, вечерва од победнички Центар, од срцето на Скопје испраќаме порака: Подготвени сме, победа на 8-ми мај! Точно 99 дена до победа на изборите на СДСМ и проевропската коалиција, рече претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски вечерва на отворањето на промотивната канцеларија на СДСМ во центарот на Скопје. -Убедени сме дека граѓаните ќе ја …

Continue Reading

Седми смртен случај од грип во Македонија, 20-годишна девојка почина на Инфективна

Дваесетгодишна девојка почина од грип на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Како што изјави доктор Злате Мехмедовиќ од Комисијата за заразни болести, ова е седми смртен случај од оваа заразна болест од почетокот на сезоната на грип. Девојката била префрлена на Инфективната клиника од Клиниката за хематологија, но, како што рече, не е прецизирано од која хематолошка болест била …

Continue Reading

Радикални промени во Грција, на стадион само преку апликација

Фудбалските фанови во Грција во иднина ќе мора да ја користат државната апликација за дигитална идентификација на своите мобилни телефони за да купуваат билети за натпреварите. Тоа е една од мерките за спречување на насилството во спортот што ги принуди фудбалските клубови да ги затворат стадионите за навивачите на два месеци, до 12 февруари. Наредбата дојде откако минатиот месец настрада …

Continue Reading