(Видео) Вест Хем го шокираше Арсенал

Foto/ EPA Арсенал му ја препушти водечката позиција на Ливерпул, откако во 19.коло загуби на домашен терен од Вест Хем со 0:2. Арсенал е втор на табелата со 40 поени, два помалку од Ливерпул, додека Вест Хем скокна на шестото место со 33 бодови. Вест Хем втор пат сезонава забележа победа во северен Лондон. Пред еден месец победија кај Тотенхем, …

Continue Reading

(Видео) Спектакл на „Амекс“, Брајтон го победи Тотенхем

Фудбалерите на Брајтон забележаа убедлива победа против Тотенхем во натпреварот од 19. коло на Премиер лигата. Брајтон славеше со резултат 4:2 (2:0). Намерите на Брајтон на овој меч ги објави Дени Велбек со двете одлични шанси во првите шест минути, а се започна пет минути подоцна кога 18-годишниот Џек Хинселвуд за да му донесе водство на својот тим. Брајтон имаше …

Continue Reading

Мајката на малата Катарина, која ја уби Коста: „Најдов лист со нејзина порака, неговите родители знаеле дека син им има проблем“

На судењето на родителите на момчето-убиец од ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград, зборуваа и родителите на Катарина Мартиновиќ, девојчето кое беше една од жртвите на масакрот. Тие, како и родителите на убиените Ана Божовиќ и Андрија Чикиќ пред нив, раскажаа низ што поминале на 3 мај, но и потоа, пишува „Блиц“. „Кога ќе помислам на 3 мај, реченицата ‘Се ќе …

Continue Reading

Пекол на 10.000 метри: Забави на Карибите, летање од Барбадос, а потоа почнале чудни турбуленции – има повредени

Единаесет патници се повредени откако летот за Манчестер доживеа  турбуленции, кои агенцијата ги опиша како чудни, на пат од Барбадос. По крстарењето по Карибите организирано од туристичката агенција P&O, околу 225 луѓе се качија на летот на Малет Ер во неделата. Турбуленциите почнале два часа по полетувањето, па авионот бил пренасочен кон Бермудите, пишува Би-Би-Си. Веднаш штом авионот слетал, лекарска …

Continue Reading

Дарко Тодоровски: Најпрофитабилниот бизнис на оваа планета е одземање на туѓи територии и туѓо богатство

Војната е натпревар за убивање. За војната на едноставен начин. Човечките стада, како и во не толку далечни времиња, се хранат и зависат од територијата. Најпрофитабилниот бизнис на оваа планета е одземање на туѓи територии и туѓо богатство. Науката, производството, уметноста, па дури и самата етничка група не можат да постојат априори без територија и почетен капитал. Во однос на …

Continue Reading

Тасевски: Не им треба добар лекар. Им треба да е Албанец, Турчин Ром…

Апартхејд на дело Ќе примаат на гинекологија Албанец, Турчин, Ром… Така стои во огласот. Не им треба добар лекар. Им треба да е Албанец, Турчин Ром… И сега да кажеме, од овие некој подобар десет пати, нема да може да се вработи само зашто е Македонец, а квотата за Македонци веќе исполнета. И ќе ве лечи добар Албанец, добар Турчин …

Continue Reading

Тања Царовска: Владее неверојатна пандемија на нарцисоидно растројство

Владее неверојатна пандемија на нарцисоидно растројство. Или – темни манипулаторски сили. До неверување. “Ама сите сме нарциси по малку!” Да, но, еквивалентно на телесни болести, како за пример: Сите имаме тегоби повремено, некои имаат метастазиран рак. На сите ни паѓаат влакна од коса или остануваат со голо тепе – некои ја губат целата коса на главата, и да не редам …

Continue Reading

Синот на еден од лидерите на Хамас е убиен во напад на Израел

Мухамед Иса, син на заменикот воен командант на Хамас, Марван Иса, е убиен утрово во напад на израелската армија (ИДФ), јавија израелските медиуми, повикувајќи се на палестински медиуми. Иса служел како главен заменик на воениот началник на Газа, Мухамед Деиф. Како што објави „Џерусалим пост“, еден Палестинец загинал, а неколку други се повредени во судирите со израелските сили во Рамала …

Continue Reading

Потврдена смртта на киднапираната израелско-американска државјанка, нејзиното тело го држи Хамас во Газа

Џудит Вајнштајн, американско-израелската државјанка, била убиена за време на терористичкиот напад на Хамас на 7 октомври и нејзиното тело е во Газа. Пред помалку од една недела, беше објавено дека нејзиниот сопруг Гади Хагаи починал во заробеништво откако бил киднапиран од членовите на милитантната група Хамас, а неговото тело го држат терористи. Хагаи и Вајнштајн, двајцата со двојно израелско-американско државјанство, …

Continue Reading