Спалети: Никому ништо не украдовме

Италија заслужено се пласираше на Европското првенство, никому ништо не украде, изјави во Рим, селекторот на Азурите Лучијано Спалети. Спалети и Италија наредната година во Германија ќе ја брани титулата европски шампион. Спалети за италијанските медиуми зборуваше за пласманот на Италија на ЕУРО и за спорната ситуација на мечот со Украина, кој директно одлучуваше кој ќе оди во Германија. Судијата …

Continue Reading

(Видео) Тотален хаос во Даблин, насилни судири меѓу полицијата и демонстранти

Полицијата во Даблин соопшти дека има насилни судири меѓу полицајците и оние што тие ги опишуваат како „екстремно десничарски демонстранти“. People taking advantage of the chaotic scenes in Dublin tonight by looting shops. This isn’t doing your cause any good.#IrelandBelongsToTheIrish #IrelandisFull pic.twitter.com/iKlWtJn2EG — Ashlea Simon (@AshleaSimonBF) November 23, 2023 Насилството се случува во близина на местото на нападот со нож …

Continue Reading

Димитриевски: Транспарентност, отчетност и одговорност ќе бидат нашите начела на делување, наспроти криминал и корупција на сегашната власт

“Транспарентност, отчетност и одговорност ќе бидат трите начела по кои што ќе се работи во рамките на новиот политички субјект. Ние ова го имплементираме веќе во Куманово и се разликуваме од останатите кои само зборуваат, а ние го правиме на дело. Најважно е државата првенствено да се стабилизира,  еднаш засекогаш да излезе еден човек којшто ќе каже јасно и гласно “Државата …

Continue Reading

„Русковска сега има можност да ги признае сите злодела кои ги извршила и по чија наредба“, велат ВМРО-ДПМНЕ

„Правдата е некогаш спора, но секогаш пристигнува. Без оглед на околностите кои денес доведоа до тоа крајот на кариерата на Вилма Русковска да биде преку разрешување од функцијата обвинител, колку помалку „вилми“ има, толку подобро за правдата, довербата во судството и граѓаните“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Во ситуација кога корупцијата е толку голема и несанкционирана, тешко е да се посочи правичен …

Continue Reading

Филмска кражба во Црна Гора: Ископале тунел и украле над 200 очила за сонце

Во Подгорица дошло до несекојдневна кражба кога во текот на ноќта била ограбена продавница за оптика со копање тунел од соседниот локал. На фотографијата што беше објавена на веб-страницата на оптиката, јасно се гледа дупката низ која поминале разбојниците, а во таа прилика одзеле над 200 парчиња очила за сонце. – Внимавајте, заштитете ги бизнисите и продавниците, напишаа тие. Ова …

Continue Reading

„Бизнисот на задоволството“ селектиран на еден од најстарите филмски фестивали во светот

Долгометражниот филм „Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски е дел од официјалната програма на 77. издание на интернационалниот филмски фестивал во Салерно, Италија (Salerno International Film Festival). Се работи за еден од најстарите филмски фестивали во светот основан во 1945 година, веднаш по Втората светска војна. Фестивалот во својата долгогодишна традиција континуирано нуди приказ на новите трендови во светската кинематографија, …

Continue Reading

Израел: Ова е кратка пауза, очекуваме уште најмалку два месеци борба

Министерот за одбрана на Израел, Јоав Галант, изјави дека одбранбените сили ќе продолжат со интензивните борби уште најмалку два месеци по завршувањето на привремениот прекин на огнот. Defense Minister Yoav Gallant to troops of the Navy’s Shayetet 13 commando unit: “This will be a short respite, after which the fighting will continue with intensity, and pressure will be made to …

Continue Reading

Шпанскиот премиер му порача на Израел: Бројот на загинати Палестинци е навистина неподнослив

Шпанскиот премиер Педро Санчез го повика Израел да ја преиспита офанзивата во Газа и рече дека бројот на жртвите на Палестинците е навистина неподнослив. „Одговорот на терористичките напади на Хамас не смее да доведе до смрт на невини цивили, вклучително и илјадници деца“, рече Санчез. За време на денешната средба со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Санчез рече дека Шпанија постојано …

Continue Reading

Мицкоски: Нормално е во Македонија да се интонира македонската химна, ДУИ кога станува збор за етничките односи повеќе треба да е загрижена зошто Албанците се селат како и Македонците

„Нема во Македонија албански општини, туку во Македонија има македонски општини со мнозинско српско, албанско, турско, ромско, македонско население. Немојте да влегуваме во таа стапица, не постојат во Македонија албански општини сите се македонски општини и затоа што се македонски општини, ние им даваме плата, граѓаните на Македонија, а Македонија како држава ја детерминираат три основни симболи тоа се знамето, …

Continue Reading