Вучиќ побара од Столтенберг да ја осигура безбедноста на Србите на Косово, првиот човек на НАТО повика на намалување на тензиите

 – Многу сум загрижен за последните настани на Косово, а не само на северот, изјави срспкиот претседател Александар Вучиќ во Брисел во пресрет на состанокот со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој побара од првиот човек на Алијансата да ја обезбеди безбедноста на Србите на Косово. Столтенберг порача дека ги повикува страните да се воздржат од опасна реторика и …

Continue Reading

Јовиќ: Ќе направиме сè за достојно да се претставивме во ЛШ

– Македонскиот ракометен шампион, Еурофарм Пелистер, денес ги почна подготовките за новата сезона, за која тренерот Александар Јовиќ верува дека ќе биде успешна.   – Сигурен сум дека ќе направиме сè за достојно да го претставиме нашиот клуб и нашиот град во Лигата на шампионите, а покрај тоа и да ги оствариме зацртаните цели во домашниот шампионат и Купот на Македонија. …

Continue Reading

Волстрит журнал: Американски сенатори предлагаат забрана за државните службеници на извршни позиции да поседуваат акции

– Двајца американски сенатори подготвуваат двопартиски закон според кој федералните службеници на извршни позиции и законодавачите да не смеат да поседуваат акции во одделни компании. Анкетите укажуваат на широка поддршка во САД за ваква регулатива, објави денеска Волстрит журнал. Сенаторите Кирстен Џилибранд, демократка од Њујорк и Џош Хоули, републиканец од Мисури, би дозволиле претседателот и потпретседателот на САД, законодавачите, помошниците …

Continue Reading

Квадрадо договори соработка со Интер

– Поранешниот играч од средниот ред на Јувентус, Хуан Квадрадо, премина во Интер, објави официјалниот сајт на миланскиот клуб.   Триесет и петгодишниот колумбиски фудбалер потпиша договор со „неро-аѕурите“ до 2024 година.   На крајот на јуни Јувентус најави заминување на Квадрадо. Тој за „Старата дама“ настапуваше од 2015 година, одигра 314 натпревари, постигна 26 гола и 65 асистенции.

Continue Reading

Подољак: Нашата контраофанзива ќе биде долга и тешка, не сме подготвени на компромис со Москва

– Украина очекува нејзината контраофанзива да биде „долга и тешка“ поради проблемите со снабдувањето со западно оружје и со мините поставени од руските сили. „Несомнено, оваа операција ќе биде доста тешка, долга и ќе потрае многу време“, рече Михаило Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Според него, „главна пречка за напредувањето на украинските сили се мините што ги поставува …

Continue Reading

Симонс потпиша со ПСЖ и отиде на позајмица во Лајпциг

– Играчот од средниот ред на ПСВ, Хави Симонс, потпиша договор со ПСЖ, соопшти прес-службата на парискиот клуб. Договорот на 20-годишниот Холанѓанец е до јуни 2027 година. Според порталот „Transfermarkt“, трансферот изнесува шест милиони евра. Се дознава дека Симонс сезоната 2023/24 ќе ја помине во Лајпциг на позајмица. Во сезоната 2022/23, играчот од средниот ред одигра 48 настапи за ПСВ, постигнувајќи …

Continue Reading

САД објави нов пакет воена помош од 1,3 милијарди долари за Украина

– САД денеска објавија дополнителна безбедносна помош за Украина, во вкупна вредност од околу 1,3 милијарди американски долари. Во пакетот се вклучени капацитети за ПВО и муниција. „Оваа објава претставува почеток на процесот на склучување договори за обезбедување дополнителни приоритетни капацитети за Украина“, се вели во соопштението на Пентагон објавено денеска.

Continue Reading

Триесет дена притвор за три лица, меѓу кои и за функционерот на ДУИ, Исмет Гури

– Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје одреди 30 дена притвор за поранешниот заменик директор во Дирекцијата на Управата за јавни приходи и функционер на ДУИ, Исмет Гури, и уште две други лица од истрагата што се води против 15 лица кои се сомничат за даночно затајување, злосторничко здружување и перење пари. Притвор по пронаоѓање е определен …

Continue Reading

Две лица загинаа во силното невреме во Загреб

– Две лица загинаа, а осуммина се повредени во денешното силно невреме во главниот град на Хрватска, Загреб. Силното невреме околу 16 часот го зафати западниот дел на Хрватска. Центарот на бурата помина низ Загреб. Ураганскиот ветер носеше сè пред себе – дрвја, покриви, силен дожд ги поплавија улиците, а сообраќајот е во целосен хаос, јави ХРТ. Во силното 20-минутно …

Continue Reading