Орце Камчев на црната листа на САД поради корупција, Агелер најавува дека ќе продолжи таргетирањето на корумпирани поединци

– Министерството за финансии на Соединетите Американски Држави го означи бизнисменот Орце Камчев за корупција, поткуп, перење пари и други кривични дела. – Канцеларијата за контрола на странски средства на Министерството за финансии на САД (OFAC) назначи едно лице, Јордан „Орце“ Камчев, во Македонија во согласност со Извршната наредба (E.O.) 14033. Денешното назначување ја нагласува континуираната посветеност на Соединетите држави …

Continue Reading

ЈСП: Немаше патници во автобусот што се запали, причинета е поголема материјална штета

 – Немало патници во автобусот на ЈСП што попладнево се запали во близина на гаражите на јавното претпријатие во Автокоманда. Оттаму за МИА информираат дека е причинета поголема материјална штета и дека причините за пожарот допрва ќе се утврдуваат откако ќе заврши увидот. – Во моментот на запалување на возилото, во него немало патници со оглед на тоа дека возилото …

Continue Reading

Климатска опсерваторија на ЕУ: Светот се соочува со најтоплиот јули од почетокот на мерењата

– Светот се соочува со најтоплиот јули од почетокот на мерењата, соопшти денеска климатската опсерваторија на Европската унија, во момент кога на три континенти се регистрирани екстремно високи температури на воздухот. „Првите 15 дена од јули беа најтоплите 15 дена досега… Овој месец е на пат да биде најтоплиот јули досега“, изјави за француски медиуми Карло Буонтемпо, директор на Службата …

Continue Reading

Се санира црквата „Св. Богородица“ во селото Церје, Општина Пустец

– Со цел да се заштити од понатамошни поголеми оштетувања во тек се одредени зафати на  црквата „Света Богородица“ во село Церје, Општина Пустец, информираа од Црковниот одбор. – Изразуваме голема благодарност до Тодор Ќиска, Борче Постоличин, општина Пустец, Арјан Сотирофски, Петре Ридо, Васил Постоличин, Алекс Колефски и Мише Марко за дадената помош со која е завршенапрвата фаза од планираните …

Continue Reading

Силно невреме во Хрватска, посебно погоден Загреб

– Во попладневните часови делови од Хрватска се зафатени од ново силно невреме, со силен ветер и поројни врнежи од дожд, а посебен хаос предизвика во Загреб. Новото невреме од Словенија се движи кон северозападна Хрватска и напредува кон централна Хрватска Жителите на Загреб објавуваат видеа на социјалните мрежи на кои се гледаат превртени контејнери, поплавени улици, падната дрвја… Локално …

Continue Reading

Вархеји се сретна со Турк, разговараше за соработката во Западен Балкан

– Еврокомесарот за проширување и соседство Оливер Вархеји денеска имаше средба со новиот висок комесар за човекови права на ОН, Волкер Турк, со кого разговараше за соработката на Западен Балкан. „Добра прва средба со Волкер Турк, новиот висок комесар за човекови права на ОН, за да разговараме за нашата соработка низ Западен Балкан и непосредното соседство на ЕУ“, напиша Вархеји …

Continue Reading

Марио, кој освои бронзен медал на специјалните олимписки игри во Берлин почна со работа во општина Бутел

Денес е еден од поубавите денови и посебно сум среќен што Марио е дел од мојот тим. Големата желба на Марио која ми ја посочи во неговиот дом, а тоа е да работи со спорт, од денес е реалност. Марио е наш колега и ќе работи во одделението за јавни дејности во делот на спорт и спортски настани. Марио е …

Continue Reading

Милошоски: Се лобира кај меѓународните претставници да се убеди опозицијата за уставните измени

СДС е прилично уплашена од избори и тоа е повеќе од очигледно, а има и зошто. Сметам дека во нивното портфолио изминатите 6 години немаат големи успеси, напротив имаат сеиозни неуспеси, многу ветувања а големи разочарувања има кај нивните симпатизери и мнозинството граѓани и затоа тие бегаат од избори. Но, дали изборите ќе бидат редовни или предвремени, тие доаѓаат наскоро, …

Continue Reading

Субвенции за вработување преу ИПА проект, пријавување до 31 јули

Субвенции за вработување преку ИПА проектот „Активација на ранливи групи на пазарот на трудот“ можат да користат корисниците на гарантирана минимална помош, жени Ромки, млади до 29 години, лица со попреченост и долгорочно невработени лица. Сите овие категории на граѓани може да се вклучат во новата активна мерка на државата за субвенции преку ИПА проект, а  за што до 31 …

Continue Reading