Две лица загинаа во силното невреме во Загреб

zagreb_nevreme_34543543
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Две лица загинаа, а осуммина се повредени во денешното силно невреме во главниот град на Хрватска, Загреб.Силното невреме околу 16 часот го зафати западниот дел на Хрватска. Центарот на бурата помина низ Загреб. Ураганскиот ветер носеше сè пред себе – дрвја, покриви, силен дожд ги поплавија улиците, а сообраќајот е во целосен хаос, јави ХРТ.

Во силното 20-минутно невреме загинаа двајца мажи, а осум возрасни лица се повредени, кои со повреди на главата се пренесени во блиските болници.

Поради невремето што го зафати Загреб околу 16 часот, итната помош примила над 700 повици, меѓу кои и неколку пријави за повредени лица, а само пожарникарите имале 50 интервенции.

Градоначалникот на Загреб Томислав Томашевиќ преку социјалните мрежи апелираше граѓаните да ѕвонат на броевите за итна помош и пожарникарните служби само во случај на смртна опасност и крајна нужда.

фото: Управа за цивилна заштита на Министерството за внатрешни работи на Република Хрватска

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK