Вучиќ со Столтенберг: Поднесов писмена документација за прогони и напади врз Срби

 – Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека на средбата во Брисел со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, побарал НАТО да ја преземе контролата и да обезбеди пристоен живот за Србите на Косово, јави дописникот на МИА од Белград. -Се плашам дека не сме на патот кој би ни гарантирал сигурност и безбедност, но верувам дека ова наше барање или …

Continue Reading

Невреме низ Србија: Без струја делови од Војводина и Белград, падна кран во Нов Белград, привремено затворен аеродромот „Никола Тесла“

– Невреме пропратено со силен ветер и дожд со грмежи ја погодија вечерва Србија. Делови од Војводина и Белград останаа без струја, а невремето предизвика штети на повеќе места. Аеродромот „Никола Тесла“ беше привремено затворен, јави дописникот на МИА од Белград. „Поради крајно неповолните временски услови во Белград, дојде до привремено затворање на белградскиот аеродром, поради што некои летови беа …

Continue Reading

Невреме и во Србија, привремено затворен белградскиот аеродром

 – Невреме пропратено со силен ветер, дожд и грмежи вечерва ја погоди Србија. Делови од Војводина и Белград се без струја, а невремето предизвика штети на повеќе места. Како што соопштија од РХМЗ, невремето се движи кон истокот на земјата. Поради крајно неповолните временски услови во Белград, дојде до привремено затворање на белградскиот аеродром, поради што можно е некои летови …

Continue Reading

Меџити очекува да му се придружат и други пратеници во новото политичко движење

– Пратеникот Изет Меџити кој завчера соопшти дека со Мерита Коџаџику излегуваат од ДУИ и ќе формира ново политичко движење, на кое се придружува и независниот пратеник Кастриот Реџепи, изјави дека тројцата ќе гласаат за уставните измени. -Нема дилема како ние тројца ќе гласаме. Ќе гласаме за уставните измени, тие ни се топ приоритет и главен фокус зашто единствена алтернатива …

Continue Reading

Невреме во Словенија: Едно лице загина на Блед

– Покрај Хрватска, попладнево и Словенија беше зафатена од силно невреме, во кое едно лице загина, а во целата земја е забележана голема материјална штета, јави агенцијата СТА. Како што соопшти полицијата, едно лице загина на Блед поради паѓање на дрво, а друго е повредено. Две лица се повредени од удар на гром во камп кај Мозирје на северот на …

Continue Reading

Невреме во Нови Сад, во некои делови од градот нема струја и вода

– Невремето што попладнево ги зафати Хрватска и Словенија стигна и до Нови Сад, каде што врне силен дожд и дува ветер, кој урива дрвја и огради, а се креваат и големи облаци од прашина. Во некои делови од градот нема вода и струја. Граѓаните пријавуваат материјална штета. На повеќе места има одлетани ќерамиди и делови од покриви. На Футошкиот …

Continue Reading

Трендафилов: ОКД е основната рамка под која не може да оди ниту еден колективен договор

– Општиот колективен договор е основната рамка под која не може да оди ниту еден колективен договор. Доколку со гранските колективни договори се утврди далеку повисок износ на регрес за годишен одмор и поголем процент за плата, нема никаков проблем, вели претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Слободан Трендафилов по јавно изнесениот став на Конфедерацијата на слободни синдикати дека …

Continue Reading

Приведен 25-годишен жител на Виничани, прегазил сожител

 – Полициски службеници од СВР Велес попладнево го лишиле од слобода 25-годишниот С.К. од село Виничани, општина Градско. Тој во селото со патничко возило „фиат панда“ со велешки регистарски ознаки удрил во 43-годишниот А.Ц. од истото село, кој претходно имал вербална расправија со таткото на приведениот, информира за МИА Ристе Самарџиев, портпарол на СВР Велес. А.Ц. од здобиените повреди починал, …

Continue Reading

Вучиќ по разговорот со Лајчак во Брисел: Не сум оптимист

– Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во Брисел се сретна со специјалниот пратеник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, и рече дека не е оптимист, бидејќи Приштина не сака да направи ништо за деескалација на конфликтот, јави дописникот на МИА од Белград. – Разговарав со Лајчак, не сум оптимист. Имам причини. Како што реков, …

Continue Reading