Рама: Се фокусиравме на новиот план за финансиска и економска поддршка на ЕУ за Западен Балкан

По неформалната средба, што денеска се подржа во Тирана,  со премиерите на земјите од Западен Балкан, на која присуствуваше и еврокомесарот за проширување и добрососедство Оливер Вархеји, за тоа што се разговарало попладнево прес-конференција одржа домаќинот Еди Рама. Рече дека на средбата се зборувало за финансиска поддршка на Европската унија за земјите од Западен Балкан, бидејќи по војната во Украина …

Continue Reading

Македонските одбојкари ги почнаа подготовките за Европското првенство

Македонската машка одбојкарска репрезентација денеска ги почна подготовките за Европското првенство на кое од крајот на август ќе бидат домаќини на натпреварите од групата Ц против Црна Гора, Полска, Холандија, Чешка и Данска. Селекторот Јошко Миленковски на подготовките повика 19 одбојкари кои ќе одиграат 11 контролни натпревари до почетокот на Европското првенство, чиј кодомаќини од 28 август до 16 септември …

Continue Reading

Шинковски: Полска, Франција и Германија сакаат активно да ја поддржат Македонија на патот кон пристапувањето во ЕУ

Министерот за ЕУ на Република Полска Шимон Шинковски, кој е во Скопје, во рамки на посетата на Вајмарската група, на денешната прес-конференција по средбата со вицепремиерот Бојан Маричиќ истакна дека пораката е едноставна и дека Полска, Франција и Германија сакаат активно да ја поддржат Северна Македонија на патот кон пристапувањето во ЕУ и да и посакаат добредојде во Унијата. -Знаеме …

Continue Reading

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Лидија Тасевска од СДСМ

Скопје, 17 јули 2023 Не е толку страшно што викаат дека не знаеле, туку дека гласаат се што ДУИ ќе им сервира. Вистината е дека и знаеле, и морале да гласаат. А морале да гласаат затоа што зад Иловица стои Дестани, бизнисмен близок до ДУИ. СДС јавно признаа дека се измеќари на криминалната ДУИ. Власта работи само за својот ќар, …

Continue Reading

Вооружувањето на Косово не го менува односот на силите, но ја менува ситуацијата на терен, тврди српскиот министер за одбрана

Министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ денеска оцени дека вооружувањето на Косово од членки на НАТО алијансата во последниот период не го менува балансот на силите, но ја менува „состојбата на теренот“. „Ова се веќе далеку посериозни безбедносни предизвици и ризици за нашата земја. Апсолутно не размислуваме, но спроведуваме се што би било контрамерка, за да може српските вооружени …

Continue Reading

Лирман: Ако сакате просперитетна иднина за земјава во ЕУ времето е сега

Сега се отвора можност за проширување на ЕУ која што е широко отворена. Барањето на ваквата можност со решеност и со државност и со лидерство покажува високо чувство на одговорност за иднината на македонскиот народ и просперитет.  Ве поттикнувам успешно да продолжите на реформската патека. Реформите се во корист на македонските граѓани. Тие го унапредуваат владеењето на правото, ја искоренуваат …

Continue Reading

За петпати зголемен бројот на фалсификувани банкноти во Бугарија

Во вториот квартал од 2023 година во Бугарија биле откриени 1.155 фалсификувани банкноти од 50 лева и тоа означува најголем пораст на фалсификувани банкноти во таа држава во изминатите 13 години, соопшти Бугарската национална банка. Во вториот квартал биле запленети вкупно 1.247 лажни банкноти. За споредба, во првиот квартал биле пронајдени 253 банкноти, што го прави зголемувањето петкратно. Последен пат …

Continue Reading

Едни на протест против, други со цврст став за отворање на рудникот Иловица-Штука

Едни на протест против, други со цврст став за отворање на рудникот Иловица-Штука. Тие што останаа дома и не го поддржаа протестот, којшто се одржа во Струмица, бараат да се отвори овој капацитет за, како што велат, селата целосно да не се испразнат и на тој начин да и се спротивстават на „белата чума“. -Ние сме ЗА рудникот, бидејќи институции …

Continue Reading

Осигурителни компании размислуваат за замрзнување на полисите за бродовите во Црното Море

Осигурителни компании размислуваат да ги замрзнат полисите на бродовите што сакаат да пловат во Украина, откако Русија го суспендираше учеството во договорот за транспорт на жито преку безбеден коридор во Црното Море, велат извори за западни медиуми. Иницијативата гарантираше безбеден извоз на жита и ѓубрива од три украински пристаништа на Црното Море, според договорот меѓу Русија, Украина и Турција, постигнат …

Continue Reading