Десетици илјади луѓе на антиамериканските протести во Пјонгјанг

– Десетици илјади севернокорејски граѓани учествуваа на антиамериканските протести во Пјонгјанг за време на викендот по повод 73-годишнината од почетокот на Корејската војна, објави денеска официјалната севернокорејска централна новинска агенција. Иако конфликтот од 1950 до 1953 година започна со ненадеен напад на комунистите од Северна Кореја, демонстрантите собрани во Пјонгјанг ја промовираа верзијата на нивната влада за настаните и ги …

Continue Reading

Шпанија зафатена од топлотен бран, во Мадрид се измерени 45 степени

 – Во последните денови Шпанија е зафатена од првиот летен топлотен бран со екстремно високи температури кои и денеска надминаа 40 степени Целзиусови. Во Мадрид денеска на некои места се евидентирани 45 степени Целзиусови, а екстремно високи температури се забележани и во јужните градови Севиља и Кордоба. Институтот за метеорологија (AEMET) издаде предупредување за осум од 17 автономни управи на …

Continue Reading

Додик повторно го обвини американскиот амбасадор дека се меша и не го почитува суверенитетот на БиХ

– Претседателот на Република Српска Милорад Додик повторно го обвини американскиот амбасадор во БиХ Мајкл Марфи за мешање во внатрешните работи на БиХ, непочитување на суверенитетот и самоуправата на БиХ и неповредливоста на Дејтонскиот договор. „Говорот на американскиот амбасадор во БиХ, Мајкл Марфи, пред Босанско-херцеговско-американската академија на науките и уметностите покажа арогантно непочитување на суверенитетот и самоуправата на БиХ и …

Continue Reading

САД доделуваат нов пакет воена помош за Украина вреден 500 милиони долари

– САД најавија уште еден пакет воена помош за Украина во висина од 500 милиони долари, во кој главно е вклучена оклопна техника. За новиот пакет помош Стејт департментот треба да соопшти утре, објавија дел од американските медиуми. Во рамките на пакетот Украина ќе добие 30 оклопни возила Bradley и 25 Stryker. Исто така во новиот пакет помош е вклучена …

Continue Reading

Таеквондистот Георгиевски освои сребро на Европските игри

– Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски го освои сребрениот медал на Европските игри во Полска, откако вечерва во финалето во категоријата над 87 килограми загуби од Британецот Кејдон Луис Канингам со 2-0. Георгиевски, кој е првиот македонски спортист со одличје на Европските игри 2023, на патот до финалето ги совлада Матиа Молин од Италија со 2-0 во првото коло, по што …

Continue Reading

Стејт департмент: САД не се вмешани во бунтот на групата Вагнер

– Амбасадорката на САД во Москва Лин Трејси директно контактираше со руските власти викендов за да ги увери дека САД „не се вмешани“ во неуспешниот бунт на паравоената група Вагнер во Русија, соопшти Стејт департментот. Амбасадорката Трејси, како и американски претставници кои контактирале со руската амбасада во Вашингтон, изјавиле дека „САД не се и нема да бидат вмешани“ во настаните …

Continue Reading

Одбележан денот на Управата за финасиска полиција и 20 години постоење

– Во Клубот на пратениците денеска се одбележа Денот на Управата за финансиска полиција и 20 години постоење на институцијата. На одбележувањето на овој значаен јубилеј присуствуваше и премиерот Димитар Ковачевски, кој во своето обраќање рече дека Управата за финансиска полиција е важна алка во системот за борба против корупцијата и организираниот криминал. – Низ годините оваа институција покажа високо …

Continue Reading

Рецепт со кој „принцес-крофните“ речиси секогаш успеваат

 „Принцес-крофните“ се обожавани од многумина, но при подготовката, тие не секогаш успеваат… Следува рецепт – малку поинаков од класичниот, но подеднакво вкусен, со кој што „принцес-крофните“ речиси секогаш успеваат. Потребни состојки: 200 мл вода, пет лажици брашно, две лажици масло, три јајца, шеќер во прав за посипување и за полнење – една кесичка шлаг-крем. Начин на подготовка: Се истура вода …

Continue Reading

Подготовка на брзи и лесни енергетски залчиња

Сите знаеме дека благите „награди“ во текот на денот ни ја подобруваат енергија и тоа е доволна причина да се обидеме самите да си подготвиме нешто што ќе претставува здрава замена за чоколадите и ќе го обожуваме. Oвој вкусен рецепт што ќе го споделиме содржи оризови галети, банана, мед и путер од кикирики кои го прават да биде нутритивно и …

Continue Reading