Левица: Законски измени за правата на лицата со попреченост и иницијатива за дневен центар во град Скопје

Оваа владејачка гарнитура нема политичка волја ниту да ги слушне, а уште помалку да ги реши проблемите на лицата со попреченост! Левица како политичка партија секогаш ги поддржувала и ги поддржува овие лица во борбата за нивни поголеми права. Затоа, во согласност со нивните барања, на 7 јуни оваа година, двајцата пратеници на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов – …

Continue Reading

Ѓоковиќ го победи Алкараз и се пласираше во финалето на Ролан Гарос

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада Шпанецот Карлос Алкараз во полуфиналето на Ролан Гарос со 3:1, по сетови 6:3, 5:7, 6:1 и 6:1. Средбата траеше 3 часа и 15 минути. Триесет и шестгодишниот Србин забележа осум асови, три двојни грешки и седум реализирани брејк топки од 12 шанси. Дваесетгодишниот Шпанец имаше три сервиси, две двојни грешки и две реализирани брејк …

Continue Reading

Вашингтон: Русија примила стотици ирански дронови за напади врз Украина

Белата куќа денеска соопшти дека Русија изгледа ја продлабочува својата воена соработка со Иран и оти примила стотици дронови камикази од Техеран за да ги користи во нападите против Украина. Повикувајќи се на неодамна декласифицирани информации, Белата куќа соопшти дека дроновите биле произведени во Иран и испорачани преку Каспиското Море, а потоа Русија ги користела против Украина. – Русија користеше …

Continue Reading

ЕУ за нацртот на Рама за ЗСО: Сериозен и квалитетен документ

Во Европскиот совет е испратен и нацрт текстот за формирање Заедница на општини со српско мнозинство на Косово, кој албанскиот премиер Еди Рама го достави до Париз и Берлин, потврдија за Радио Слободна Европа извори од таа институција. Дипломатски извори кои го виделе нацртот оценија дека станува збор за „сериозен и квалитетен документ“. Извори од Брисел на РСЕ наведуваат дека …

Continue Reading

Викендов втор Јунски коњички турнир

На теренот на клубот Анималс во Дрма, скопско, викендов ќе се одржи вториот Јунски коњички турнир. Истовремено ќе се одржи 2. коло од отвореното Државно првенство во дресурно јавање. На програмата се три натпревари во: 1. Категорија-А 2. Категорија-М и 3. Категорија-ЛМ Дозвоелн е избор на слободна програма и музика во траење од 3-4 минути.

Continue Reading

Пентагон најави дополнителни 2,1 милијарди долари воена помош за Украина

Пентагон денеска најави дека ќе обезбеди дополнителни 2,1 милијарди долари долгорочна помош за оружје за Украина. Новиот пакет помош ќе вклучува финансирање за повеќе муниција за ракетниот систем „Патриот“, и ракетни системи „Хок“ како и мали беспилотни летала „Пума“ што можат да се лансираат рачно. Помошта, еден од поголемите пакети што ги обезбедија САД, доаѓа бидејќи има знаци дека Украина …

Continue Reading

Манчини: Манчестер сити на Пеп Гвардиола е најсилниот тим на светот

Поранешниот тренер на Манчестер сити, Роберто Манчини не ги смета „граѓаните“ под водство на Хосеп Гвардиола за најсилниот тим на светот. – Не може да има предвидувања пред финалето. Манчестер сити на Гвардиола не е најсилниот тим на светот, но знае да игра најдобро. Добро го познавам Симоне Инзаги, го видов како расте како играч и тренер. Верувам во него. …

Continue Reading

Абас наскоро во посета на Кина

Палестинскиот претседател Махмуд Абас следната недела ќе ја посети Кина, соопштено е денеска во Пекинг. Кина ја изрази својата подготвеност да помогне во посредувањето во израелско-палестинските мировни преговори. Пекинг се позиционираше како посредник на Блискиот Исток и во март посредуваше за обновување на односите меѓу Иран и Саудиска Арабија, ривали во регионот каде што САД имаат најголемо влијание со децении. …

Continue Reading

Јорданов: МВР демонстрира моќ и влијание во Штип по насока на СДС, најостро ги осудувам и демантирам информациите за наводна злоупотреба на должност на директор на градинка

Најостро ги осудувам и демантирам информациите кои што беа пласирани во јавноста од страна на МВР за наводна злоупотреба на должност на директор на градинка. Ова е класично демонстрирање на моќ и влијание на МВР по насока на СДС, со цел да се нанесе штета на угледот на институцијата и на личноста. Во изминатите месеци бевме предмет на тортура, не …

Continue Reading