Почна нова детална потрага по Данка, пристигнаа спасувачки екипи со куче

danka-potraga-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДве специјалистички спасувачки екипи од Белград и Нови Сад, Одделот за вонредни состојби на МВР на Србија, синоќа пристигнале во Бањско поле и рано утринава започнале детално пребарување на просторот околу куќата пред која исчезнало двегодишното девојче.

Екипите се состојат од 18 пожарникари-спасувачи со 5 теренски возила и едно куче.

Припадниците на српската полиција во континуитет ги преземаат сите мерки и дејствија за пронаоѓање на девојчето и утврдување на сите факти и околности за нејзиното исчезнување, информираат од Министерството за внатрешни работи на Србија.

Што правеа багерите вчера околу куќата од каде што исчезна Данка

Вчера околу куќата каде исчезна Данка во Бањско поле имаше два багери.

Според Телеграф.рс, багерите првенствено работеле на расчистување на теренот бидејќи куќата била опкружена со депонија, па полицијата за полесни претреси го расчистува просторот од гломазен и друг отпад.

„Сечат дрвја и го отстрануваат отпадот бидејќи околу куќата има депонија“, јави репортер од местото на настанот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK