Силен земјотрес ја погоди Бугарија

Screenshot-2024-03-29-080042.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗемјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди Бугарија, јавува ЕМСЦ.

Земјотресот е регистриран во 8:38 часот по локално време, на четири километри од Девин, на длабочина од девет километри.

Речиси половина час пред овој земјотрес Бугарија ја погоди потрес со јачина од 2,4 степени според Рихтеровата скала.

Забележан е во 8:09 часот по локално време.

Во 08:42 часот е регистриран и трет земјотрес со јачина од 2,2 степени според Рихтеровата скала.

Засега нема информации за повредени или материјална штета.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK