–>

Зеленски: Враќањето на суверенитетот е главниот услов за крајот на војната

Зеленски-Враќањето-на-суверенитетот-е-главниот-услов-за-крајот-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски истакна дека Украина нема да направи никакви отстапки за Русија со цел да се постигне прекин на огнот. Коментарите на украинскиот претседател уследија по извештајот на Ен-би-си за приватните разговори меѓу САД и ЕУ со Киев за мировните преговори со Русија и интервјуто во кое главниот командант на вооружените сили на Украина, генерал Валериј Залужни, изјави за Економист дека војната е во „застој“.

Зеленски оттогаш ја отфрли позицијата на генералот и ги негираше извештаите дека Украина е под притисок за воени разговори. Киев тврди дека неговите цели се да ги истисне руските трупи од целата окупирана територија и да го врати Крим, полуостров што Русија го зазеде во 2014 година.

Украинскиот претседател повтори дека главен услов за завршување на војната е „враќање на територијалниот интегритет, правата и слободата на граѓаните“. „Втората фаза од војната е враќање на правдата“, рече тој.

„Враќањето на суверенитетот е клучен принцип за завршување на војната“, рече тој. „Меѓутоа, Русија во моментов едноставно не го сака тоа и го замислува светот на свој начин“, им рече Зеленски на студентите на Универзитетот Анахуак Керетаро.

Украинскиот лидер рече дека не им држи лутина на оние кои повикуваат на примирје, но повтори дека Путин нема да застане на Украина и дека „луѓето ширум светот мора да разберат дека Украина нема да биде последната цел на Русија“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK