Захарова за Зеленски: Се гледа дека ништо не прочитал

10-zaharova.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретставничката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, ја нарече крајно апсурдна желбата на Владимир Зеленски да ја види Кина на состанокот за Украина во Швајцарија.

Претходно во интервју за Ројтерс, Зеленски рече дека режимот во Киев би сакал да ја види Кина на конференција во Швајцарија. Пекинг во неколку наврати укажа на својата подготвеност да учествува во преговорите во кои се претставени и Русија и Украина.

Оваа изјава на Зеленски, Захарова иронично ја спореди со огромните барања на старицата од „Приказната за рибарот и рибата“ на Пушкин.

„Тој, се разбира, никогаш ништо не прочитал и не знае ништо од гледна точка на наука или образование. Можеби може да му се каже дека сето ова е толку апсурдно и дека можеби е подобро да не се каже?“, рече таа.

Захарова претходно изјави дека Русија ги повикува партнерите од земјите со мнозинско население во светот да бидат внимателни и да се воздржат од учество на швајцарската конференција за Украина со цел да се спречат да бидат вовлечени во антируски провокации.

Бразилската претседателска администрација во петокот објави дека претседателот Луис Инасио Лула да Силва нема да присуствува на конференцијата за Украина во Швајцарија во јуни.

Кабинетот на јужноафриканскиот претседател Кирил Рамафоса за РИА Новости изјави дека тој исто така нема да учествува на конференцијата во Швајцарија поради учество во постизборни настани.

Швајцарија ќе одржи конференција за Украина на 15-16 јуни во близина на градот Луцерн.

Русија нема да присуствува на него.

Прес-секретарот на руската амбасада во Берн, Владимир Холов претходно изјави дека Швајцарија не испратила покана до Руската Федерација за учество на самитот за Украина, Москва во никој случај нема да учествува.

Тој додаде дека идејата за мировна конференција, која силно ја промовираат организаторите, е неприфатлива за Руската Федерација, бидејќи станува збор за друга опција за пробивање на неодржлива мировна формула која не ги зема предвид руските интереси.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK