Малолетник во Индија уби две лица пијан во „порше“: за казна, тој мора да напише есеј

skrsheno-porshe.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГневот расте во Индија откако на тинејџер кој наводно уби две лица додека возел пијан, му било наредено да напише есеј како казна, а многумина повикаа на построга казна и го обвинија судството за попустливост.

Несреќата се случила минатиот викенд, а 17-годишникот со порше со голема брзина се движел низ градот Пуна пред да удри во мотоцикл, при што загинале две лица. Малолетникот бил приведен, а подоцна изведен пред Судот за малолетници, каде бил пуштен со кауција и 15 дена општествено корисна работа.

Тој, исто така, имал задача да напише есеј за безбедноста на патиштата, рече заменик-главниот министер на Махараштра, Девендри Фаднавис.

„Гневот порасна после ова. Според полициските информации, момчето има 17 години и 8 месеци. Ова е грозоморно злосторство“, им рече тој на новинарите, посочувајќи ги промените во индиските закони за малолетници од 2015 година, кои им дозволуваат на децата на возраст над 16 години да да им се суди како полнолетни доколку наводно извршиле „грозоморно“ кривично дело.

„Ова беше изненадувачка наредба донесена од Одборот за малолетничка правда“, рече Фаднавис.

Фаднавис додаде дека градската полиција на Пуна го истражува малолетникот за наводно убиство кое не значи убиство. Тие, исто така, побараа од судот за малолетници да ја разгледа одлуката за кауција, рече тој.

На снимката од надзорната камера, неколку моменти пред несреќата, се гледа бело „порше“ како со голема брзина по главната сообраќајница. Се гледаат луѓе како брзаат кон местото на несреќата.

Таткото на малолетникот е уапсен бидејќи наводно му дозволил на својот син да вози иако бил малолетен, објави полицискиот комесар на градот Пуна, Амитеш Кумар. Законската возраст за возење во Индија е 18 години.

Уапсени се и три лица кои служеле алкохол на малолетници, додаде Кумар.

„Ние го усвоивме најстрогиот можен пристап и ќе направиме се што е во наша моќ за да обезбедиме двата млади изгубени животи да добијат правда и обвинетиот да биде соодветно казнет“, рече тој.

Инцидентот ги исполни насловите на индиските медиуми и предизвика бес кај пошироката јавност, а многумина на социјалните мрежи ги осудија условите за кауција на момчето.

Суреш Кошта, чија 24-годишна ќерка загина во несреќата, ги повика властите да преземат строги мерки против возачот.

„Не беше во ред да му се дозволи на малолетник да вози“, им рече тој на новинарите пред својата куќа, задржувајќи ги солзите.

Прво треба да знаете да возите, додаде таткото.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK