Втор круг парламентарни избори утре во Франција

Screenshot-2024-07-06-185830.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо Франција утре ќе се одржи вториот круг од парламентарните избори, на кои гласачите ширум Франција и прекуморските територии ќе гласаат за 501 од 577 места во Националното собрание, долниот и најважен дом на францускиот парламент.

Останатите 76 места веќе беа освоени во првиот круг на гласање, пренесе АП.

Екстремно десничарскиот Национален собир (РН) и неговите сојузници водат по првиот круг од изборите со околу 34 отсто од гласовите, левичарската коалиција Нов народен фронт освои 29 отсто од гласовите, а центристичката коалиција Заједно, која ја вклучува и партијата „Преродба“ на францускиот претседател Емануел Макрон, таа го зазеде третото место.

Во текот на неделата помеѓу двата круга на изборите, стотици центристички и левичарски кандидати се повлекоа од трката за да ги зголемат шансите на нивните умерени ривали и да се обидат да го спречат кандидатот на РН да победи.

Според резултатите од анкетите на јавното мислење, оваа тактика може да ги намали шансите на крајната десница да освои апсолутно мнозинство.

Сепак, партијата на Марин Ле Пен има поголема поддршка од кога било досега, а одлуката е на гласачите.

Проекциите на анкетите сугерираат дека РН најверојатно ќе има најмногу места во следното Национално собрание за прв пат по Втората светска војна, но најверојатно нема да има апсолутно мнозинство од 289 места.

Доколку РН добие апсолутно мнозинство, Макрон би го назначил Јордан Бардела, претседател на РН, за нов премиер на Франција, што би довело до „кохабитација“ на претседател од една политичка струја и премиер од друга.

Модерна Франција имаше три кохабитации, последната со конзервативниот претседател Жак Ширак и социјалистичкиот премиер Лионел Жоспен од 1997 до 2002 година.

Во случај на „кохабитација“, премиерот е одговорен пред парламентот, ја води владата и воведува закони.

Претседателот е ослабен за време на „кохабитацијата“, но сепак има одредени овластувања во областа на надворешната политика, европските прашања и одбраната и е одговорен за преговарање и ратификација на меѓународните договори.

Претседателот е исто така врховен командант на воените сили на земјата и ги поседува нуклеарните кодови.

Ова најверојатно ќе ги запре ветувањата на Макрон за реформи, како што се преобликување на бенефициите за невработеност или легализирање на евтаназијата за смртно болните.

„Кохабитацијата“ може да го отежне и носењето на буџетот.

Во случај резултатот од изборите да биде релативно мнозинство во парламентот (230 пратенички места), победникот ќе мора да склучи сојузи кои ќе овозможат носење закони, односно функционирање на парламентот.

Ако партијата не освои мнозинство, но освои голем број места, Макрон би можел да го назначи Бардела за премиер, иако РН може да го отфрли ова поради страв дека нивната влада може да биде заменета со гласање за доверба.

Постои уште една можност Макрон да избере премиер од партиите на центарот и левицата и да се обиде да коалицира со умерените партии.

Ако ниту една партија нема јасна поддршка за водење на владата, Макрон би можел да назначи влада од експерти.

Таквата влада најверојатно ќе се занимава со секојдневните прашања за одржување на нормалното функционирање на Франција.

Секоја од овие опции бара парламентарна поддршка.

Доколку политичките преговори траат долго за време на летните одмори и Олимписките игри, кои се одржуваат од 26 јули до 11 август во Париз, Макрон би можел да ја задржи преодната влада до понатамошно известување.

Макрон има претседателски мандат до 2027 година и изјави дека нема да се повлече пред крајот на мандатот.

За време на претходните кохабитации, одбраната и надворешната политика се сметаа за неформален домен на претседателот, кој вообичаено успеваше да постигне компромиси со премиерот за Франција да зборува со еден глас во странство.

Сепак, денес позициите и на екстремната десница и на левичарската коалиција во овие области значително се разликуваат од пристапот на Макрон и веројатно би биле предмет на тензии за време на потенцијалната кохабитација.

Бардела рече дека како премиер би бил против испраќање француски војници во Украина, можност што Макрон не ја отфрли.

Тој, исто така, рече дека ќе ги одбие француските испораки на ракети со долг дострел.

Околу 30.000 полицајци ќе бидат распоредени ширум Франција во недела за време на вториот круг од парламентарните избори за да се осигураат дека нема да има немири.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK