Преживеаните палестински затвореници тврдат дека Израелците прво ги ослободиле, а потоа фрлале бомби врз нив

Screenshot-2024-07-06-190553.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПреживеаните палестински затвореници во Газа сведочеа дека набрзо откако биле ослободени од израелски притвор, израелските сили фрлиле бомби врз нив, при што загинале голем број луѓе.

Фарид Собх во видео-сведочењето рече дека бил приведен со околу 15 Палестинци.

“По четири дена во притвор, бевме ослободени. Ни беа врзани лисици и очи. Израелските војници постојано не мачеа. Дури и уринираа врз нас. Ме тепаа, ме клоцаа и ме тепаа цела”, рече тој.

Собх рече дека после тоа биле ослободени и дека кога тргнале на пат, фрлиле гранати кон нив и испукале ракета со дрон.

„Некои (седум) мои луѓе беа убиени. Избегав и за чудо преживеав. Дојдов во оваа болница (Насер во Кан Јунис) за да ги проверам повредите што ги добив“, рече тој.

Махмуд Абу Таха, уште еден преживеан, ги потврди наводите на Собх, пренесува Танјуг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK