(Фото) Страшна бура во Њујорк: две тинејџерки загинаа во океанот, очевидци опишаа што се случувало

Screenshot-2024-07-06-184947.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДевојки од Америка на возраст од 17 и 18 години загинале додека пливале во немирни води за време на невремето во близина на плажата Кони Ајленд во Бруклин, Њујорк, соопштија локалните власти.

Во петокот вечерта по локално време, полицијата добила повик за итно спасување кога девојките исчезнале од очите во водата, а припадниците на воздухопловните сили и вработените во локалното пристаниште започнале потрага, пренесува АП.

Нуркачките единици ги извадиле младите девојчиња од водата, по што биле префрлени во блиската болница каде била констатирана смрт.

Очевидци изјавиле дека повеќето од луѓето на плажата побарале засолниште откако започнало невремето, но дека две тинејџерки отишле да пливаат во немирните води.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK