Во Виетнам рекордна температура од 44 степени

zesko_sonce_34534535
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Во Виетнам е забележана рекордна температура од 44,1 степени Целзиусови.Екстремната температура е измерена вчера на метеоролошка станица на северот на земјата, во провинцијата Тан Хоа, соопшти виетнамскиот хидрометеоролошки институт.

Претходната максимална температура во оваа југоисточна азиска земја изнесуваше 43,4 степени.

Научниците од Ханој потсетуваат дека порастот на температурата е загрижувачки во контекст на климатските промени и глобалното затоплување.

Климата во Виетнам варира од север кон југ, а земјата сега влегува во најтоплиот период од годината.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK