–>

Во Судан од почетокот на конфликтот околу 500 деца починале од глад

sudan
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Од почетокот на конфликтот во Судан во април оваа година речиси 500 деца умреле од глад, вклучително и дваесетина бебиња во сиропиталиштето во главниот град Картум, со кое раководи владата, соопшти Save the Children.

Организацијата во соопштението рече дека најмалку 31.000 деца немаат пристап до третман за неисхранетост и поврзани болести бидејќи добротворната организација беше принудена да затвори 57 од своите центри за хранење во Судан, пренесува АП.

Судан западна во хаос по неколкумесечните тензии меѓу армијата и ривалската паравоена фракција на 15 април кога ескалираа во отворен вооружен конфликт претворајќи ги Картум и другите урбани области во боишта.

Многу граѓани на Судан живеат без вода и струја, а здравствениот систем во таа земја е речиси целосно пропаднат.

Се проценува дека најмалку 4.000 луѓе загинале во насилствата во Судан, изјави Лиз Тросел, портпаролка на канцеларијата за човекови права на ОН, но активистите и лекарите на терен велат дека бројот на жртвите е веројатно многу поголем.

Според Агенцијата за миграција на Обединетите нации, повеќе од 4,4 милиони луѓе биле принудени да ги напуштат своите домови и да избегаат од насилството во побезбедни области во Судан или да побегнат во соседните земји.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK