Во поднесокот до Врховниот суд, Трамп бара имунитет од гонење

tramp.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот американски претседател Доналд Трамп поднесе барање до Врховниот суд на САД барајќи имунитет од гонење за обидот да го поништи неговиот изборен пораз во 2020 година, а случајот ќе биде изведен пред судиите следниот месец.

Трамп ја обжали одлуката на понискиот суд кој одби да го заштити од кривично дело водено од специјалниот обвинител Џек Смит, бидејќи тој беше претседател кога презеде дејствија со цел да ја поништи изборната победа на Џо Бајден.

Поднесокот содржи аргументи слични на оние што адвокатите на Трамп претходно ги дадоа обидувајќи се да го заштитат од гонење и ги повторува изјавите што Трамп ги даде за време на кампањата.

„Претседателот не може да функционира и самото претседателство не може да ја одржи својата независност ако претседателот се соочи со кривично гонење за службени дејствија откако ќе ја напушти функцијата“, се вели во поднесокот.

Трамп, прв поранешен претседател кој се соочи со кривична пријава, е републикански кандидат на претседателските избори на 5 ноември, каде што ќе се соочи со демократскиот претседател Џо Бајден.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK