ЕУ привремено ги укина царините за храна од Украина

zito.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕвропската унија постигна привремен договор за давање бесцарински пристап на украинските производители на храна, објави денеска белгиското претседателство со ЕУ на платформата „Икс“.

Според привремениот договор, украинските производители на храна ќе имаат бесцарински пристап до пазарите на ЕУ до јуни 2025 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK