Бајден доживеа тежок пораз: Тексас може да апси мигранти и да им се заканува со долги затворски казни

migranti-teksas.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВрховниот суд на САД пресуди дека Тексас може да апси и приведува мигранти според новиот федерален закон за имиграција, јавува Би-би-си. Законот СБ4 ќе им дозволи на локалната и државната полиција да ги апси и гони осомничените за илегално преминување на мексиканската граница.

Администрацијата на претседателот Џо Бајден го нарече законот неуставен. Одлуката беше донесена еден ден откако беше блокирана на исто ниво поради жалби. Стапувањето на сила на законот трипати го одложуваше судијата Самуел Алито. Врховниот суд вчера пресуди дека СБ4 може да стапи на сила, но понискиот федерален апелационен суд допрва треба да одлучи за неговата законитост.

Тројца либерални членови на Врховниот суд: Соња Сотомајор, Елена Каган и Кетанџи Браун Џексон го изразија своето несогласување.

„Судот дава зелено светло што ќе ја наруши долгогодишната рамнотежа на силите меѓу федералното и државното ниво и ќе создаде хаос“, напиша Сотомајор во нејзиното мислење.

СБ4 им дава овластување на локалните и државните службеници за спроведување на законот да запрат и апсат луѓе осомничени за илегално преминување на границата, освен во училишта, здравствени установи или места за богослужба. Предвидени се прекршочни или кривични постапки и можни затворски казни или парични казни до 2.000 американски долари.

Казните за оние кои илегално ќе влезат во Тексас откако ќе бидат депортирани може да бидат до 20 години затвор, во зависност од имиграцијата и криминалната историја на лицето. СБ4 беше потпишан во декември и првично требаше да стапи на сила на 5 март.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK