(Видео) САД: Дете загина во торнадо, пет лица се повредени

tornado-germanija.png
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДвегодишно момче загина, а мајка му е тешко повредена кога во средата торнадо собори дрво кое паднало врз нивната куќа во предградието на Детроит, Мичиген.

Во исто време пет лица се повредени, од кои едно потешко, кога торнадо собори дрво на куќа во Гајтерсбург во американската сојузна држава Мериленд, пренесува АП.

Детето починало на местото на настанот, а мајката е пренесена во болница во критична состојба, додека 2-годишното бебе, кое било во креветче во посебна просторија, не е повредено и е пренесено во болница на евалуација, соопшти Противпожарниот шеф на Ливонија, Роберт Џонсон.

Официјални лица на Ливонија објавија на веб-страницата на градот дека торнадо зафати неколку населби во градот во средата попладне.

Националната метеоролошка служба во Детроит објави на платформата X во средата вечерта дека торнадо со максимална брзина од 153 километри на час допре во Ливонија, корнејќи дрвја и оштетувајќи некои домови.

Предупредувања за торнадо беа издадени и во средата навечер во американската држава Делавер.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK