(Видео) Руски ветерани од Украина се степаа на улица, во тепачката учествувале и припадници на Вагнер, пренесуваат локалните медиуми

Screenshot-2024-05-28-131942.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРуските власти покренаа кривична истрага за масовна улична тепачка и пукање во градот Чељабинск за време на викендот, во која наводно биле вклучени воени ветерани од Украина.

На видеото од тепачката објавено од локалните медиуми се гледа како група мажи со тап предмет тепаат маж кој лежел со лицето надолу на земја. Некои од мажите носеле маски.

Неколку моменти подоцна, група мажи облечени во црно пристигнале со два автомобили и почнале да пукаат кон првата група мажи, кои потоа побегнале од областа.

Официјални лица изјавија дека „сите инволвирани“ во конфронтацијата биле уапсени откако тепачката избила во саботата попладне. Не се знае колку лица се приведени. Неофицијални извори тврдат дека се уапсени тројца мажи, меѓу кои и едно малолетно лице.

Некои извештаи сугерираат дека уличната тепачка можеби избувнала поради „љубовен“ триаголник, врска меѓу жена, војник и ветеран од платеничката група на Вагнер.

Меѓутоа, според извештаите на локалните медиуми, тепачката избила откако борецот на Вагнер и неговата девојка наводно биле нападнати од непозната група мажи.

Платеничката единица на Вагнер одигра клучна улога во руската инвазија на Украина пред нејзиниот краткотраен бунт и смртта на нејзиниот основач Евгениј Пригожин минатото лето.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK