(Видео) Кинеската армија ги покажа своите кучиња-роботи, тие носат автоматски пушки

kuce-robot.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзгледа како нешто од филм, но ова е најновата адаптација на роботиката за модерното бојно поле. За време на неодамнешните воени вежби со Камбоџа, кинеската војска покажа куче-робот со автоматска пушка на грбот.

„Може да послужи како нов член во нашите урбани борбени операции, заменувајќи ги нашите човечки членови за да вршат извидување и да го идентификуваат непријателот и да ја ангажираат целта“, рече војник идентификуван како Чен Веи во видеото на државната телевизија CCTV.

Двеминутно видео снимено за време на вежбата на Кина и Камбоџа „Златен змеј 2024“ покажува куче робот како оди, скока, лежи и се движи наназад, контролирано со далечински уред. Во една вежба, робот кој пука со пушка води пешадиска единица во зграда.

Воената употреба на роботски кучиња не е ништо ново. Видеото од CCTV од минатата година, исто така, покажа роботски кучиња вооружени со пушки во заедничка вежба во која учествуваа кинеската, камбоџанската, лаотската, малезиската, тајландската и виетнамската војска одржана во Кина во ноември минатата година. Во 2020 година, американските воздухопловни сили исто така демонстрираа употреба на роботски кучиња.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK