(Видео) Русите велат дека уништиле хрватски ракетен фрлач во Украина, објавена снимка

ukraina-unistuvanje.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРУСКИ трупи во Украина уништија повеќецевен ракетен фрлач (МЛРС) РАК-СА-12 122 мм, произведен во Хрватска, за прв пат од почетокот на војната, изјави вчера генерал-полковник Игор Конашенков, портпарол на руското Министерство за одбрана. .

Конашенков вели дека ракетниот фрлач го уништила единици на групата Центар, кои „ја подобриле тактичката ситуација и ги поразиле формациите на три бригади на вооружените сили на Украина“.

„Покрај РАК-СА-12, украинските вооружени сили загубија 395 војници, три оклопни борбени возила, шест возила и хаубица Мста-Б од 155 мм во зоната на дејствување на руската група“, соопшти руското Министерство.

Руски Репортер пишува дека хрватскиот ракетен фрлач бил уништен од рускиот самоубиствен дрон Лансет. Велат дека Лансет уништил три МЛРС во последните неколку дена, од кои еден бил советскиот МЛРС Град.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK